Wierna replika antycznej jednostki nosi nazwą „Kybele” na cześć bogini płodności i urodzaju czczonej w epoce brązu przez ludność Anatolii (dzisiejsza Turcja). Takim statkiem – właśnie z Anatolii – 600 lat p.n.e. koloniści przybili do miejsca, które wtedy nosiło nazwę Massala, a dziś – Marsylia. „Kybele” kotwiczy w zabytkowym starym porcie.
[srodtytul]Na starą modłę[/srodtytul]
Statek ma 19 metrów długości i cztery szerokości, jeden maszt, prostokątny żagiel i dwa rzędy wioseł. Jest to tzw. birema. Jednostkami takimi pływali Fenicjanie, Grecy i Rzymianie. Początkowo biremy były tylko wiosłowe, potem dodano im żagiel. Zaczęto je budować w VII w. p.n.e. Służyły do handlu, w razie potrzeby stawały się jednostkami wojennymi (handel z wojną szły wtedy w parze).
Replikę antycznego korabia zaprojektowali specjaliści z francuskiego Centre de Recherches Historiques i Uniwersytetu w Stambule. Pracami projektowymi kierował Osman Erkut, archeolog i kapitan wyprawy. Jednostkę zbudowała stocznia w Izmirze.
Kadłub jest drewniany, podobnie jak maszt, wiosła, liny skręcono z konopi. – Jest to najdokładniejsza jak tylko to możliwe kopia starożytnego statku. Przy budowie uwzględniliśmy informacje zgromadzone przez archeologów podczas badań starożytnych wraków, a także źródła ikonograficzne – wyjaśnia Osman Erkut.