Powszechnie stosowane sole i estry kwasu ftalowego — wpływają na wydzielanie hormonów dzieci jeszcze w łonie matki. Chłopcy, który przed narodzeniem byli narażeni na działanie tych związków są bardziej „dziewczęcy”, mniej skłonni do zabaw z rówieśnikami, mniej zainteresowani chłopięcymi zabawkami. Naukowcy ostrzegają, że związki tego typu znajdują się w wielu produktach z którymi stykają się dzieci.
To że niektóre ftalany mają niekorzystny wpływ na wydzielanie hormonów wiadomo od dawna. Z tego powodu od kilku lat w krajach Unii Europejskiej są zakazane w zabawkach. Mimo to, nadal są wykorzystywane przy produkcji niektórych mebli, opakowań i tekstyliów.
Naukowcy uważają, że związki kwasu ftalowego mogą „udawać” hormony płciowe, szczególnie estrogeny. Poprzednio badacza z University of Rochester dowiedli, że pod wpływem ftalanów chłopcy mogą rodzić się ze zniekształconymi genitaliami. Obecne badania dowodzą, że związki te, które dostały się do organizmu matek z kurtynek prysznicowych miały znaczący wpływ na rozwój mózgu dzieci poprzez blokowanie działania męskiego hormonu — testosteronu.
Dr Shanna Swan, z University of Rochester wraz ze współpracownikami pobierała próbki moczu ciężarnych kobiet i kontrolowała w nich poziom ftalanów. Dzieci tych kobiet były badane od momentu kiedy osiągnęły 4 lata do ukończenia siódmego roku życia. Istotnym elementem badań było sprawdzenie jakiego rodzaju zabawkami bawiło się 74 chłopców i 71 dziewczynek.
Naukowcy odkryli że dwa związki: znane jako DEHP i DBP miały wpływ na zachowanie dzieci. Chłopcy, którzy w łonie matki zetknęli się z oboma, mniej niż rówieśnicy zainteresowani byli typowo chłopięcymi zabawkami takimi jak samochody, kolejka, czy grami związanymi z walką.