Mają swoje państwo. Ale prawie dwie trzecie z nich mieszka poza granicami Izraela. Czy w związku z tym są narodem, a może raczej rasą lub grupą religijną? – to pytanie, które zadawane jest nie od dziś. Zainspirowało ono dwa pracujące oddzielnie zespoły do poszukiwania dowodów pokrewieństwa między 13 – 14 mln Żydów mieszkających na świecie.
Wniosek? Mimo ogromnego rozproszenia członkowie diaspory żydowskiej dzielą ze sobą wiele genetycznych cech. Tym samym bliżej im pod tym względem do siebie niż do pozostałych mieszkańców państw, w których żyją – wynika z badań opublikowanych w “American Journal of Human Genetics”.
Zostały one przeprowadzone przez genetyków z dwóch amerykańskich uczelni: New York University oraz Yeshiva University. Objęły ponad 200 osób z kilkunastu społeczności żydowskich. Ich profile genetyczne zostały porównane z wynikami analizy DNA ponad 400 osób pochodzenia nieżydowskiego.
[wyimek][srodtytul]ok. 13 mln[/srodtytul] Żydów żyje na całym świecie, z czego ponad 5 mln w Izraelu. Mniej więcej tyle samo w USA[/wyimek]
Badanie to przyniosło nowe informacje na temat przeszłości. A konkretnie na temat rozejścia się dróg dwóch dużych grup: żydów europejskich i pochodzących ze Środkowego Wschodu. Każda z nich poszła w swoją stronę ok. 2,5 tys. lat temu.