Tak wynika z badań brytyjskiego naukowca zajmującego się biologią morza, dra Chrisa Yessona z Institut of Zoology w Londynie, zamieszczonego na łamach czasopisma „Deep-Sea Research".
— W głębinach znajduje się około 33 000 gór o wysokości ponad 1000 m oraz 138 000 niższych wzniesień. Jest to świat na razie nie rozpoznany przez naukowców - twierdzi dr Chris Yesson.
Do takiego wniosku doszedł po przestudiowaniu najnowszej mapy dna morskiego sporządzonej przez U.S. Geological Survey (USGS). Nie obejmuje ona całego dna, ale i tak obszar ten jest ogromny, dla porównania, odpowiada łącznej powierzchni Rosji i lasów tropikalnych.
A jednak zaledwie w obrębie 250 podwodnych masywów przeprowadzono mniej lub bardziej dokładne badania biologiczne. Dostarczyły one, ogółem, mniej niż 1 proc. wszystkich próbek pochodzących ze świata ożywionego, pobranych i badanych przez naukowców różnych specjalności.
Podwodne wzniesienia to miejsca, w których żyją koralowce i gąbki, a te z kolei są środowiskiem dogodnym dla ryb i innych morskich stworzeń, łącznie z gatunkami eksploatowanymi przez człowieka (ostrygi, mule, kraby). — Podwodne wzniesienia, ze swej natury, są odrębnymi ekosystemami, stąd ich wrażliwość na wszelkiego rodzaju zmiany i ingerencje - podkreśla dr Yesson.