Przedstawiając globalny plan walki z chorobą wirusową i wyprzedzenia potencjalnego globalnego wybuchu epidemii, WHO stwierdziła, że następna pandemia grypy "jest kwestią tego, kiedy, nie czy".
- Zagrożenie pandemią grypy jest wszechobecne - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Musimy być czujni i przygotowani - koszt wybuchu epidemii grypy znacznie przewyższy cenę zapobiegania - dodał.
Ostatnia na świecie pandemia grypy spowodowana została wirusem H1N1, który rozprzestrzenił się na cały świat w latach 2009 i 2010. Badania nad tą pandemią wykazały, że co piąta osoba na świecie została zarażona w pierwszym roku, a wskaźnik zgonów wyniósł 0,02%.
Eksperci ds. zdrowia i Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegają, że istnieje ryzyko, iż pewnego dnia bardziej niebezpieczny dla życia wirus grypy przejdzie ze zwierząt do ludzi, zmutuje i zainfekuje setki tysięcy osób.
Wirusy grypy są różnorodne i stale się zmieniają. Każdego roku zarażają około miliarda ludzi na całym świecie. Spośród tych zakażeń, około 3 do 5 milionów to ciężkie przypadki, prowadzące od 290 tys. do 650 tys. sezonowych zgonów.