Badania prowadzono w ramach europejskiego programu CoralFish.
Misją kierowała biolog, prof. Sophie Arnaud z francuskiego instytutu oceanograficznego Ifremer w Breście. Naukowcy dysponowali statkiem badawczym i robotem przy pomocy którego mogli eksplorować bardzo głębokie wody. Zbadali między innymi podmorskie kaniony Duarnenez, Crozon, Petite Sole i Sorlingues w Zatoce Gaskońskiej, w których dotychczas nie były prowadzone żadne obserwacje.
Międzynarodowy zespół prof. Arnaud obserwował głównie tak zwane koralowce zimnych wód — występują one na głębokości od 700 do 1200 m w wodach o temperaturze od 2 do 14 st. C. — Przed naszą wyprawą wiedza o koralowcach w Zatoce Gaskońskiej była więcej niż mizerna. Wiedzieliśmy, że gdzieś tam głęboko są, i to w zasadzie wszystko.
Tymczasem trzeba wiedzieć o nich dużo więcej, ponieważ stanowią ekosystemy w których żyje mnóstwo zwierząt, gąbek, skorupiaków, ryb — wyjaśnia prof. Arnaud. Niestety, współczesna technika umożliwiająca połowy głębinowe, nawet do dwóch kilometrów, przyczynia się do niszczenia tych ekosystemów.
Naukowcy zamierzają podjąć starania, aby przynajmniej ich część objąć ochroną, utworzyć tam rezerwaty niedostępne dla rybackich trawlerów — statków przystosowanych do połowu ryb dennych przy pomocy włóków ciągnionych za rufą.