Meteorologia: rekordowe stężenie gazów w powietrzu

Stężenie gazów cieplarnianych jest rekordowo wysokie i szybko wzrasta

Aktualizacja: 22.11.2011 17:04 Publikacja: 22.11.2011 16:59

Meteorologia: rekordowe stężenie gazów w powietrzu

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Nowe dane Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ wskazują, że trzy gazy cieplarniane przyczyniające się do ocieplenia (dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu) nie tylko osiągnęły rekordowy poziom w zeszłym roku, ale ich produkcja rosła szybciej niż kiedykolwiek.

– Tempo wzrostu ilości gazów w atmosferze rośnie z dekady na dekadę – powiedział Jim Butler, dyrektor Globalnego Wydziału Monitoringu amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration. (NOAA). – To dość przerażające.

Naukowcy nie są w stanie określić, jaki poziom emisji gazów cieplarnianych jest bezpieczny, ale obawiają się ocieplenia. Może doprowadzić do przekroczenia tzw. punktu krytycznego i nieodwracalnego topnienia pokrywy lodowej. Konsekwencją może być podniesienie się poziomu mórz.

Wnioski Światowej Organizacji Meteorologicznej są spójne z innymi wynikami badań publikowanymi ostatnio. Z danych Departamentu Energii USA przedstawionych kilka dni temu wynika, że emisja dwutlenku węgla w 2010 roku wzrosła rekordowo.

Poziom dwutlenku węgla w 2010 r. w atmosferze osiągnął 389 cząsteczek na milion (ppm), w porównaniu do 280 ppm w 1750 roku, przed rozpoczęciem rewolucji przemysłowej. Stężenie rosło w tempie 1,5 ppm rocznie w latach 90. i 2 ppm rocznie w pierwszej dekadzie tego stulecia. Teraz wzrasta jeszcze szybciej. Badacze odnotowali także wzrost innych gazów – metanu i podtlenku azotu. Od 1990 roku emisja głównych gazów cieplarnianych wzrosła o 29 proc.

Winę ponosi ludzkość spalająca paliwa kopalne, wycinająca lasy, które pochłaniają dwutlenek węgla, i używająca na potęgę nawozów sztucznych.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej