Elektronika zobaczy świat za nas

Układ interpretujący obraz docierający do oka i zamieniający go w impulsy elektryczne to szansa dla osób niewidzących na odzyskanie wzroku

Publikacja: 15.08.2012 23:22

Elektronika zobaczy świat za nas

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Osiągnięcie jest dziełem naukowców z Weill Cornell Medical College. Udało im się opracować elektroniczny czip „tłumaczący" obraz na język impulsów elektrycznych, które rozumie nasz układ nerwowy. Dzięki temu możliwe będzie przywrócenie wzroku u tych pacjentów, którzy cierpią na choroby siatkówki.

Według dr Sheili Nirenberg, która prowadziła te badania, pewnego dnia osoby niewidzące będą mogły włożyć na nos specjalne urządzenie podobne do tego, które nosił jeden z bohaterów filmowej serii „Star Trek". Kamera będzie rejestrować obraz, a elektroniczny układ zamieni te informacje na kod, który mózg będzie mógł „przetłumaczyć" na obraz — taki jak widziany własnymi oczami.

Na razie naukowcy przetestowali tę metodę na myszach. Przygotowują się do testów na małpach, które mają podobną do ludzi budowę narządu wzroku.

– Sprawiliśmy, że całkiem ślepe myszy zaczęły widzieć. Staramy się zrobić to samo dla ludzi najszybciej jak to tylko możliwe – mówi dr Nirenberg.

Testy na zwierzętach wypadły bardzo dobrze – ślepe myszy rozpoznawały przedmioty, inne zwierzęta, nawet ludzkie twarze. Myszy bez układu tłumaczącego obraz radziły sobie gorzej. Metoda przywracania wzroku nie jest jednak prosta i wymaga dwóch rzeczy – wszczepienia implantów oraz terapii genowej, której celem jest wyposażenie komórek oka w specjalne światłoczułe białka. To ten etap budzi największy niepokój naukowców, choć podobna technika została już przetestowana w leczeniu chorób siatkówki oka.

– Nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli zaoferować to naszym pacjentom – mówi dr Nirenberg.

Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne