Gdy Telewizja Polska wyemitowała w 1977 roku pierwszy odcinek „Sondy", była to nowa jakość. Popularyzacja wyników badań naukowych jako odrębna dziedzina wprawdzie istniała w postaci książek, artykułów prasowych, ale systematycznie emitowana w TV porcja wiedzy naukowej była zaskoczeniem.
Dziś programy telewizyjne popularyzujące naukę nie mają już statusu niszowych. Życie pokazało, że w telewizjach komercyjnych, które mogłyby karmić widzów wyłącznie „chłamem", jest miejsce na programy wiedzowe. Ich twórcy dbają o treść i formę, przekazywana wiedza pochodzi od wybitnych naukowców, a prezentują ją niekiedy wybitni aktorzy. Przykładem takiego połączenia są „Zagadki wszechświata" prowadzone przez Morgana Freemana w Discovery Science.
Nat Geo Wild to jedyna stacja telewizyjna na świecie pokazująca wyłącznie świat zwierząt, ich fizjologię i etologię (zachowania).
Na antenie Polsat News emitowany jest „Horyzont zdarzeń" będący szybką informacją o odkryciach naukowych dokonywanych w renomowanych laboratoriach na świecie.
„Laboratorium europejskie" (Telewizja Polska SA) wyjaśnia zainteresowanym, na czym polega niezawodność nowoczesnego spawania, jak można wspomagać wegetację roślin i zgazowywać węgiel pod ziemią.