Jednym z elementów portu jest kamienne molo w kształcie litery L; jedno ramię długości 160 m dotyka prostopadle brzegu, drugie długości 120 m biegnie wzdłuż brzegu - w ten sposób powstała sztuczna zatoczka, basen portowy. Z dna tego basenu archeolodzy wydobyli 25 kamiennych kotwic oraz ceramik z czasów faraona Cheopsa )dla którego wzniesiono najwyższą na świecie piramidę).
Na brzegu przy sztucznym portowym basenie zachowal się kopiec wzniesiony z kamieni, wysokości 6 m. pierwotnie mógł być dużo wyższy, pełnił rolę punktu orientacyjnego dla żeglarzy, by może na jego wierzchołku palono nocami ognisko, byłaby to najstarsza morska lartarnia.
W odległości 2 km od portu odkopano pozostałości wielkiego budynku długości 60 i szerokości 30 m. Byl on podzielony na 13 podłużnych boksów. Wewnętrz budowli przetrwało 99 kotwic z hieroglificznymi napisami. Archeolodzy przypuszczają, że były to nazwy statków, do których należały kotwice, a cała budowla była hangarem w którym dokonywano szkutniczych napraw.
5 km od portru badacze odkryli pozostałości niewielkich domostw oraz 30 grot wykutych w skale, wszystkie podobne, jak gdyby wykonane według jednego założenia, największe mają ponad 30 m długości, ich wysokość sięga 2,5 - 3 m. Wejścia do grot zamykały głazy z wykutym imieniem faraona Cheopsa (w języku staroegipskim - Chu-fu). Wewnątrz grot archeolodzy odkryli drewniane elementy statków, między innymi z cedru libańskiego, liny, fragmenty tkanin oraz gliniane naczynia służące jako pojemniki do wody i żywności. Na wielu naczyniach zachowały się namalowane nazwy statków - należaly one prawdopodobnie do załóg tych jednostek.