Śmierć zwierzęcia potwierdziła organizacja Borneo Rhino Alliance (BORA). "Z ciężkimi sercami dzielimy się tragiczną wiadomością, że Tam, ostatni samiec nosorożca sumatrzańskiego w Malezji, odszedł.
Tam przed śmiercią cierpiał na niewydolność organów" - przekazano w oświadczeniu.

Nosorożce sumatrzańskie to najmniejszy na świecie gatunek nosorożca. Mierzą 200-250 cm długości oraz 130 cm wysokości. Ich ciała pokryte są owłosieniem. Gatunek ten zamieszkuje głównie Malezję i Tajlandię.

Czytaj także: Po co i jak w zoo odcina się rogi nosorożcom

Nie jest jasne, ile dokładnie nosorożców sumatrzańskich pozostało, ale szacuje się, że ich ich mnie niż 80. Członkowie BORA podkreślają, że gatunek ten jest bliski wymarcia. WWF uważa, że powodem jest kłusownictwo oraz rozbijanie ich siedlisk.

Po śmierci nosorożca Tama, w Malezji pozostała tylko samica Iman.  Pracownicy ośrodka Sabah's Tabin liczyli na to, że Tam zapłodni dwie znajdujące się w rezerwacie samice. Szybko okazało się, że obie są bezpłodne.

Czytaj także: Dr Williams: Dzięki in vitro przywrócimy nosorożca białego północnego

Wysiłki na rzecz ratowania gatunku w Malezji skupiały się od tego czasu na technologii reprodukcyjnej, w tym zapłodnienia in vitro, ale jak dotąd okazały się nieskuteczne.