Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.05.2019 18:02 Publikacja: 28.05.2019 17:52
Czy woda z butelki zawsze jest lepsza od kranówki?
Foto: Shutterstock
Część Polaków pije tanią wodę z kranu. Pozostali za plastikowe butelki z wodą płacą rocznie ponad 5 mld złotych.
Wiele osób sądzi, że warto dopłacić do wody butelkowanej ze względu na jakość. W większości przypadków to nieprawda. Dla większości konsumentów woda z kranu i woda butelkowana są porównywalne pod względem jakości, a w niektórych przypadkach kranówka pochodząca ze źródeł publicznych może być bezpieczniejsza, ponieważ zazwyczaj jest częściej testowana pod kątem składu chemicznego i potencjalnych zanieczyszczeń biologicznych. Ponadto woda butelkowana jest bardziej narażona na zanieczyszczenie mikrocząsteczkami plastiku niż woda z kranu.
Kranówka jest prawie 600 razy tańsza od wody butelkowanej. Portal Picodi przeprowadził analizę ceny popularnej wody mineralnej dostępnej w prawie każdym sklepie. Cena detaliczna wody to ok. 1,90 zł. Na tę sumę składa się kilka czynników.
Woda jest wydobywana, a następnie rozlewana do butelek - nie jest dodatkowo uzdatniana ani mineralizowana. Kosz tego etapu produkcji to około 10 procent ceny finalnego produktu. Składają się na niego rachunki za prąd, pensje dla pracowników oraz utrzymanie urządzeń. Do tego trzeba doliczyć koszt butelki (ok. 10 groszy), transport (ok. 20 proc. ceny wody), marże (25 proc. ceny) oraz podatek VAT (23 proc.). W efekcie woda, którą wypijamy z butelki, kosztuje mniej niż 1 grosz.
Na polski rynek trafia około 4,5 miliarda plastikowych butelek z napojami. W procesie recyklingu utylizowane jest około 1,1 miliarda. Pozostałe trafiają na wysypiska, gdzie rozkładają się przez setki lat, lub do pieców. Wyprodukowanie jednej butelki wiąże się z emisją pół kilograma dwutlenku węgla.
Niektórzy tłumaczą, że sięgają po wodę butelkowaną ze względu na smak wody z kranu. Tymczasem badacze z University of California w Riverside donoszą, że konsumenci nie odróżniają smaku wody butelkowanej od tej pochodzącej z oczyszczonych ścieków.
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas