Obiekt został odkryty na niewielkiej głębokości 25 cm. Został zlokalizowany przy pomocy radaru laserowego, tzw. lidaru (Light Detection and Ranging). Dokonali tego badacze z University College Dublin oraz Dundalk Institute of Technology. Badaniami kierują dr Stephen Davis i dr Conor Brady.
Do komory grobowca przysypanego ziemnym kopcem wiedzie korytarz długości 30 m. Całość otoczona jest kolistym ziemnym wałem, średnica tej struktury wynosi 130 m.
Odkryty obiekt jeszcze nie został rozkopany, ale naukowcy przypuszczają, że jest on podobny do pobliskiego obiektu w Newgrange, jednego z największych grobowców (poza wielkimi piramidami, od których zresztą jest starszy o pół tysiąclecia) wzniesionych przez człowieka w starożytności.
Lidar wykrył pod ziemią kamienną strukturę grobowca. Wielkie głazy ważące od kilkuset kilogramów do kilku ton tworzą komorę i korytarz, które budowniczowie prawdopodobnie przykryli drewnianym stropem. Obiekt związany jest z religią megalityczną, w obrębie której szerzyła się idea Matki Ziemi posiadającej moc odradzania. W grobowcach, symbolizujących łono Matki Ziemi, zmarli czekali na odrodzenie.
Grobowiec w Newgrange zbudowano w ten sposób, że podczas zimowego przesilenia, 22 grudnia o godzinie 9.00 promienie wschodzącego słońca biegną wzdłuż korytarza grobowego i wpadają do komory rozświetlając ją na mniej więcej kwadrans. Po odsłonięciu odkrytego grobowca (wykopaliska rozpoczną się w 2014 r.) naukowcy sprawdzą, czy podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku tej prastarej mogiły.