Za każdym razem, gdy na świecie pojawia się nowy wirus, naukowcy koncentrują się na pytaniach: skąd się wziął oraz gdzie i kiedy pojawią się zachorowania. Dla prób opanowania epidemii te informacje są najważniejsze – podkreślają Dirk Brockmann z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz Dirk Helbing z Politechniki Federalnej w Zurychu na łamach dzisiejszego wydania „Science".
– Dzięki naszej teorii możemy odtworzyć miejsce pochodzenia wirusa, obliczyć tempo rozwoju epidemii i oszacować, kiedy fala zachorowań dotrze do dowolnego miejsca – tłumaczy Brockmann.
Badacze doszli do wniosku, że we współczesnym „połączonym" świecie odległości geograficzne straciły na znaczeniu.
– Z perspektywy niemieckiego lotniska we Frankfurcie inne metropolie, takie jak Londyn, Tokio czy Nowy Jork wcale nie są bardziej odległe niż miasta leżące na mapie znacznie bliżej – Lipsk czy Kolonia – wyjaśnia Brockmann.
– Jeżeli przepływ pasażerów z miejsca A do miejsca B jest duży, to efektywna odległość między nimi jest w naszym modelu bardzo mała – dodaje Dirk Helbing. – Jedyne, co musieliśmy zrobić, to opracować formułę matematyczną opisującą to zjawisko.