Najważniejsze są „Lacombe, Lucien" (reż. Louis Malle, 1973) i „Bon voyage" (reż. Jean-Paul Rappeneau, 2003), do których Modiano napisał scenariusze. Oba rozgrywają się w czasie okupacji.

Pierwszy z filmów opowiada o perypetiach siedemnastoletniego chłopca, który w wyniku gry losu znajduje się zawsze po przegranej stronie. Można mówić o pewnym podobieństwie do „Zezowatego szczęścia".  Bohater zamiast członkiem ruchu oporu zostaje kolaborantem, co uruchamia lawinę zdarzeń. Dzięki swojej nowej pozycji może zaopiekować się rodziną żydowskiej ukochanej, która żyje w strachu przed deportacją do obozu koncentracyjnego. Jednak lądowanie aliantów w Normandii nie daje mu żadnej szansy na przetrwanie.

Gwiazdami „Bon voyage" byli Gerard Depardieu i Isabelle Adjani. Akcja filmu rozgrywa się w 1940 roku. Francuski rząd przenosi się do Bordeaux, do hotelu Splendide. Spotykają się tam  ministrowie, dziennikarze, wielka burżuazja, kobiety z półświatka i szpiedzy, a bohater musi wybierać między znaną aktorką a zaangażowaną studentką, między politykami a przestępcami, między beztroską a dorosłością.