Szyszko: Z gnijącego w Puszczy drewna można postawić mur z Warszawy na Sycylię o wymiarach metr na 2 metry

- To nie jest walka z klimatem, ale z polskimi zasobami energetycznymi, z polskim węglem. To jest próba uzależniania również i Polski od obcych technologii, od mniej emisyjnych nośników energii takich jak gaz, ropa, które musimy importować - powiedział były minister środowiska Jan Szyszko, komentując obecną politykę klimatyczną.

Aktualizacja: 29.08.2019 09:14 Publikacja: 29.08.2019 09:00

Szyszko: Z gnijącego w Puszczy drewna można postawić mur z Warszawy na Sycylię o wymiarach metr na 2 metry

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

qm

Jak informuje Radio Maryja, Jan Szyszko uczestniczył w Erice na Sycylii w 52. seminarium naukowym dotyczącym globalnych zagrożeń, zorganizowanym przez Światową Konfederację Naukowców. Były minister środowiska reprezentował na seminarium Polskę i poprowadził wykład wprowadzający pod tytułem "Czy nauka i etyka jest potrzebna w trzecim tysiącleciu w jednoczącej się Unii Europejskiej?".

Szyszko w Radiu Maryja tłumaczył, że w czasie swojego wykładu przedstawił dwa przykłady "incydentów, gdzie Polska powinna być liderem, a jest pokazywana jako kraj, który reprezentuje czarną listę w tym zakresie" - Puszczy Białowieskiej oraz polityki klimatycznej, konkretnie pakietu klimatyczno-energetycznego.

Były minister zauważył, że "rozwija się nurt filozoficzno-polityczny, gdzie człowiek pokazywany jest jako największy wróg zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony jest niezabijanie zwierząt i niewycinanie drzew". Dodał, że "na terenie Puszczy Białowieskiej gnije w tej chwili ponad 6 mln metrów sześciennych drewna". - Z tego drewna można by postawić mur łączący Warszawę z Sycylią o grubości 1 metra wysokości 2 metrów. To gnije - mówił.

- Miejscowa ludność nie ma miejsc pracy, giną gatunki i siedliska. Spowodowała to ideologia, która mówi, że Puszczę Białowieską trzeba chronić przed człowiekiem - komentował Szyszko.

Oceniając politykę klimatyczną Unii Europejskiej Szyszko stwierdził, że "to nie jest walka z klimatem, ale z polskimi zasobami energetycznymi, z polskim węglem".

- To jest próba uzależniania również i Polski od obcych technologii, od mniej emisyjnych nośników energii takich jak gaz, ropa które musimy importować. Podobnie z próbą uzależniania nas od technologii jądrowych, gdzie hasłem jest: „Nie emitujmy dwutlenku węgla i w związku z tym uzależniajmy się od energii jądrowej, która nie emituje dwutlenku węgla”. Jest to nielogiczność - przekonywał Jan Szyszko.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne