Psy grają uczciwie

Potrzeba fair play jest istotną cechą ludzką, ale najnowsze badania pokazują, że to też kluczowe zachowanie psów i wilków.

Aktualizacja: 12.06.2017 23:17 Publikacja: 12.06.2017 19:05

Psy grają uczciwie

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Wyniki eksperymentu opublikowane w czasopiśmie „Current Biology" doprowadziły do dwóch zaskakujących wniosków. Psy, jak już dowiedziono blisko 10 lat temu, wykazują niechęć do nieuczciwości. Wydawało się wtedy, że dowiedziały się tego od ludzi w procesie udomowienia. Okazało się, że nie tylko nie jest to prawda, ponieważ te same mechanizmy odkryto także u wilków, ale że to ludzie nauczyli psy łamania reguł sprawiedliwości społecznej.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że to, co określają jako „wrażliwość na nierówność" czy „potrzeba uczciwości", odgrywa ważną rolę w procesie ewolucji współpracy między ludźmi. Jeśli ktoś jest źle traktowany przez innego członka społeczności, wówczas przestaje z nim współpracować – przynajmniej, gdy ma możliwość to zrobić. Teraz wiemy, że zachowania te występują również u innych ssaków.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono