Reklama
Rozwiń

Pacjent nie jest bagażem podręcznym

Dramatyczna sytuacja chorych na raka prostaty w Polsce. Mężczyźni są traktowani w tym przypadku gorzej od kobiet chorujących na nowotwory jajnika – alarmują lekarze.

Publikacja: 12.06.2017 19:31

Nowoczesna hormonoterapia wydłużałaby życie pacjentów, gdyby była dla nich dostępna.

Nowoczesna hormonoterapia wydłużałaby życie pacjentów, gdyby była dla nich dostępna.

Foto: shutterstock

W Polsce z rakiem prostaty żyje ok. 80 tysięcy mężczyzn. Co roku diagnozę tę słyszy 15 tys. osób. Tylko 70 proc. z nich przeżywa pięć lat, w Stanach Zjednoczonych – 100 proc. Dzieje się tak dlatego, że większość nowoczesnych terapii nie jest w naszym kraju dostępna – alarmują eksperci. Oznacza to, że dziesiątki tysięcy mężczyzn nie będzie mogło dłużej cieszyć się życiem.

Mówi się, że w Polsce mamy szeroki wachlarz możliwości leczenia raka prostaty – wyjaśnia dr Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala Świętej Elżbiety w Warszawie. – Nie jest to prawda. Polska oferta możliwości leczniczych przypomina wyłącznie czasy, kiedy zamiast palety barw używano piórka i węgla. Na świecie i w Europie dysponujemy już dwoma nowoczesnymi chemioterapiami, dwoma nowoczesnymi lekami hormonalnymi, które można stosować przed i po chemioterapii, radem 223 (izotop mało toksyczny, który też można stosować przed i po chemioterapii) – a mówimy tu tylko o lekach zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach