Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.09.2017 19:07 Publikacja: 08.09.2017 07:00
Grzyb atomowy nad Hiroszimą
Foto: 509th Operations Group, Wikimedia Commons/ domena publiczna
W 1945 roku Yamaguchi pracował dla Mitsubishi. Na początku sierpnia został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do stoczni w Hiroszimie. W wyniku wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą 6 sierpnia 1945r., został poparzony, stracił włosy i prawie ogłuchł.
Dwa dni później owinięty bandażami powrócił do Nagasaki, gdzie pech chciał, że 9 sierpnia zrzucono drugą bombę atomową Fat Man. Yamaguchi wspominał, że stało się to podczas jego rozmowy z przełożonym, z którym właśnie rozmawiał o tym co się w Hiroszimie.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Dyskutując o możliwych scenariuszach przyszłej konfrontacji zbrojnej krajów NATO i Polski z Federacją Rosyjską, praktycznie pomija się dyskusję o skutkach wojny nuklearnej. Czy zatem atomowa pożoga zakończy dzieje gatunku homo sapiens?
Na aukcję trafił zegarek odnaleziony w ruinach Hiroszimy po zrzuceniu na to miasto bomby atomowej. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 8:15 – to moment zrzucenia bomby „Little Boy” przez załogę amerykańskiego bombowca B-29 „Enola Gay” na HIroszimę.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że chociaż Rosjanie nie użyli broni nuklearnej przeciwko Ukrainie, to ruiny ukraińskich miast, doszczętnie zniszczonych przez rosyjskie bomby i artylerię, są podobne do tych, które widział w Muzeum Pokoju w Hiroszimie.
W Nagasaki odbyła się ceremonia upamiętniająca 77. rocznicę zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na to japońskie miasto. Podczas obchodów burmistrz Tomihisa Taue nawiązał do wojny w Ukrainie, zaznaczając, że „kolejny atak nuklearny to już nie tylko zmartwienie, ale namacalny i bieżący kryzys”.
Sunao Tsuboi, który przetrwał zrzucenie na jego rodzinna Hiroszimę bomby atomowej w sierpniu 1945 roku i który całe życie walczył o świat wolny od broni atomowej, zmarł w szpitalu w Hiroszimie w wieku 96 lat. Przyczyną śmierci była arytmia wywołana anemią.
Japoński rząd zdecydował się na rozszerzenie stanu wyjątkowego na osiem kolejnych prefektur - łącznie stan wyjątkowy będzie obowiązywał w 21 z 47 prefektur.
Restauracje, hotele, a także m.in. domy weselne w Japonii zaczęły oferować zniżki klientom, którzy są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19. To działanie, które ma pomoc w ożywieniu gospodarki, która spowolniła w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje agencja Kyodo.
W sowieckich obozach koncentracyjnych zamęczono miliony osób najróżniejszych narodowości. Szczególną grupą byli japońscy jeńcy wojenni, którzy trafili do bolszewickiego piekła we wrześniu 1945 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas