Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.12.2017 21:30 Publikacja: 12.12.2017 21:30
Foto: shutterstock
Kobiety oddychające zanieczyszczonym powietrzem tuż przed poczęciem lub podczas pierwszego miesiąca ciąży są narażone na zwiększone ryzyko urodzenia się dzieci z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep warg, podniebienia lub nieprawidłowości kardiologiczne
"Największym zagrożeniem wydaje się być miesiąc przed i po zapłodnieniu" - mówi Emily DeFranco, lekarz z University of Cincinnati College of Medicine i autor badania. "Wysiłki w zakresie zdrowia publicznego powinny nadal podkreślać znaczenie zminimalizowania narażenia ludności na działanie szkodliwych cząstek stałych w powietrzu.”
Dr DeFranco i jej współpracownicy badali drobny pył zawieszony, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ te maleńkie cząstki mogą osadzać się głęboko w drogach oddechowych i w obrębie płuc, a następnie dostać do układu krążenia.
W celu przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali dane z aktów urodzenia Ohio Department of Health i danych o zawartości cząstek stałych w powietrzu z 57 stacji monitorujących US Environmental Protection Agency w całym Ohio. Połączyli oni współrzędne geograficzne miejsca zamieszkania matki z zapisami najbliższej stacji monitorującej i obliczyli średnią ekspozycję na zanieczyszczenia. Następnie oszacowali związek między wadami wrodzonymi, a narażeniem ciężarnej matki na zwiększony poziom drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu.
Chociaż zwiększone ryzyko jest niewielkie, należy zwrócić uwagę na potencjalny wpływ na populację, ponieważ wszystkie kobiety w ciąży oddychają mniej lub bardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas