Reklama
Rozwiń

Zanieczyszczone powietrze uszkadza płody

Narażenie na zanieczyszczenie powietrza tuż przed lub po zapłodnieniu stwarza ryzyko wad wrodzonych u dzieci.

Publikacja: 12.12.2017 21:30

Zanieczyszczone powietrze uszkadza płody

Foto: shutterstock

Kobiety oddychające zanieczyszczonym powietrzem tuż przed poczęciem lub podczas pierwszego miesiąca ciąży są narażone na zwiększone ryzyko urodzenia się dzieci z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep warg, podniebienia lub nieprawidłowości kardiologiczne

"Największym zagrożeniem wydaje się być miesiąc przed i po zapłodnieniu" - mówi Emily DeFranco, lekarz z University of Cincinnati College of Medicine i autor badania. "Wysiłki w zakresie zdrowia publicznego powinny nadal podkreślać znaczenie zminimalizowania narażenia ludności na działanie szkodliwych cząstek stałych w powietrzu.”

Dr DeFranco i jej współpracownicy badali drobny pył zawieszony, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ te maleńkie cząstki mogą osadzać się głęboko w drogach oddechowych i w obrębie płuc, a następnie dostać do układu krążenia.

W celu przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali dane z aktów urodzenia Ohio Department of Health i danych o zawartości cząstek stałych w powietrzu z 57 stacji monitorujących US Environmental Protection Agency w całym Ohio. Połączyli oni współrzędne geograficzne miejsca zamieszkania matki z zapisami najbliższej stacji monitorującej i obliczyli średnią ekspozycję na zanieczyszczenia. Następnie oszacowali związek między wadami wrodzonymi, a narażeniem ciężarnej matki na zwiększony poziom drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu.

Chociaż zwiększone ryzyko jest niewielkie, należy zwrócić uwagę na potencjalny wpływ na populację, ponieważ wszystkie kobiety w ciąży oddychają mniej lub bardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć