Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia. Natomiast z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej należy obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest w takim wypadku dobrowolne.
O działalności należy obowiązkowo powiadomić pracodawcę, gdyż pracownica prowadząca w czasie urlopu macierzyńskiego działalność gospodarczą nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Na podstawie tego zawiadomienia szef przestaje wykazywać tę osobę w imiennych raportach miesięcznych jako przebywającą na urlopie macierzyńskim, dla której nalicza składki na fundusz emerytalny i rentowy. W takich wypadkach z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie są finansowane składki przez budżet państwa.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Obowiązek ten istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zakończenia jej wykonywania (wyrejestrowania z ewidencji). Jeżeli więc osoba prowadząca działalność gospodarczą i jednocześnie pobierająca zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia nie wyrejestrowała działalności gospodarczej z ewidencji, powinna opłacać składki na ZUS z racji jej prowadzenia (Sąd Apelacyjny w Białymstoku, wyrok z 17 grudnia 2003 r., I UK 105/04). Stwierdził on, że wpis do ewidencji nie tylko legalizuje wykonywanie działalności gospodarczej, ale też wyznacza czasowe granice bycia przedsiębiorcą, a wynikają z tego również inne konsekwencje, przewidziane m.in. w prawie ubezpieczenia społecznego. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 30 listopada 2005 r. (I UK 95/05).
Autorka jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował art. 32 ustawy chorobowej. W wyroku z 6 marca 2007r. (P 45/06, opubl. DzU nr 47, poz. 318) orzekł, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.