Przysługuje ono nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Wniosek w tej sprawie prowadzący działalność powinien złożyć w oddziale ZUS właściwym dla swojego miejsca zamieszkania na sześć tygodni przed końcem okresu zasiłkowego. ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne i określi czas jego pobierania albo odmówi. Od decyzji ZUS zainteresowany ma prawo odwołać się do sądu.
Osoba wykonująca pozarolniczą działalność otrzyma świadczenie rehabilitacyjne, jeśli osobiście przestanie prowadzić firmę. W czasie jej choroby może ją prowadzić inna osoba.
Zasadniczo wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 90 proc. podstawy wymiaru przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania, a przez pozostałe 75 proc. Kobietom w ciąży przysługuje 100 proc. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego poprzedzającego to świadczenie. Polega ona na waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji ogłaszanym co kwartał przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Od 1 kwietnia 2008 r. wskaźnik ten wyniesie 109,7 proc. (MP nr 18, poz.192).
Raz przyznane świadczenie rehabilitacyjne nie podlega żadnym podwyżkom w trakcie jego pobierania.