– Trwająca powódź i towarzyszące jej okoliczności utrudniają lub wręcz uniemożliwiają podatnikom wywiązanie się z obowiązków podatkowych. Urzędy skarbowe podejdą do tej sytuacji ze zrozumieniem i umożliwią ich uzupełnienie w najmniej uciążliwy sposób – zapewnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.
Wszelka pomoc materialna finansowana ze środków budżetu państwa lub samorządu, która ma związek z zaistniałym zdarzeniem losowym, takim jak powódź, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie dotyczy również zapomóg otrzymanych np. od zakładu pracy i związków zawodowych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych czy klęsk żywiołowych. W tym przypadku niepodatkowane będą świadczenia do wysokości 2280 zł w roku podatkowym.
Osoby poszkodowane nie będą także płacić podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej od zakładu pracy wskutek katastrofy naturalnej, w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C145C0DE64DBB6DE8311AA19ABF8CEC?id=164861]ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej[/link]. Minister finansów zaniechał poboru podatku od dochodów z tego źródła, uzyskanych do końca 2010 r., do wysokości nieprzekraczającej 6000 zł w ciągu roku podatkowego. (zrobił to w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=336558]rozporządzeniu z 28 grudnia 2009 r. o zaniechaniu poboru PIT od pomocy materialnej[/link]).
[i]Pisaliśmy o tym w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/212825,484489_Pomoc_zwolniona__straty_obniza_zyski.html]"Pomoc zwolniona, straty obniżą zyski"[/link].[/i]
[b]Podatnicy, którzy na skutek powodzi nie mają możliwości złożenia deklaracji w ustawowym terminie, powinni uczynić to jak najszybciej po ustaniu przeszkody, dołączając jednocześnie pismo wyjaśniające przyczynę niedochowania terminu. W razie wykazania podatku do zapłaty podatnik powinni też wystąpić o umorzenie powstałych odsetek.[/b]