Przyznanie omawianej renty nie jest natomiast uzależnione od powstania niezdolności do pracy w określonym czasie czy też od udowodnienia określonego stażu ubezpieczeniowego.
W odróżnieniu od renty z tytułu wypadku przy pracy możliwość jej otrzymania nie jest też uzależniona od podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu z czasie wypadku, który miał miejsce w szczególnych okolicznościach.
Podobnie jak renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroby zawodowej, omawiana renta z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje w razie wystąpienia określonych okoliczności.
Ma to miejsce wówczas, gdy wypadek nastąpił z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa osoby poszkodowanej. Nie ma ona również prawa do tego świadczenia, jeśli, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych, przyczyniła się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku i zostało to udokumentowane w aktach sprawy przez odpowiednie organy policji lub prokuratury.
[srodtytul]IV. Renta rodzinna po osobie, która uległa wypadkowi[/srodtytul]
Warunkiem uzyskania renty rodzinnej po osobie, która zmarła wskutek wymienionego wypadku lub choroby zawodowej, jest stwierdzenie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS związku śmierci zmarłego z tym wypadkiem lub chorobą.
Członkami rodziny, którzy mogą się ubiegać o to świadczenie, są: małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice, jeżeli spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy emerytalnej[/link].
[srodtytul]V. Ryczałtowa wysokość świadczeń[/srodtytul]
Przepisy przewidują jednakowe dla wszystkich kwoty rent z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej jednym z wymienionych wypadków w szczególnych okolicznościach lub chorób zawodowych, a także rent rodzinnych.
Są to ryczałtowe kwoty równe odpowiednim kwotom najniższych rent przysługujących z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. Obecnie jest to 847,55 zł (w przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej) oraz 651,95 zł (w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).
[b]Uwaga![/b]
Kwoty rent z tytułu wypadków i chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach nie są uzależnione od wysokości zarobków wnioskodawcy lub osoby zmarłej.
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/497566.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]