Jaki podatek po podpisaniu intercyzy

Osoba, która sprzedaje działkę otrzymaną w wyniku podziału majątku małżeńskiego, nie traci prawa do zwolnienia z PIT, jeżeli wartość nieruchomości nie przekracza połowy wspólnego dorobku

Publikacja: 27.07.2010 04:38

Jaki podatek po podpisaniu intercyzy

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wynika tak z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr [b]IPPB4/415-438/10-4/JC[/b].

Z pytaniem zwróciła się kobieta, która po kilku latach małżeństwa chce podpisać z mężem intercyzę, czyli umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową.

W skład ich dorobku wchodzą m.in. nieruchomości, dzieła sztuki oraz oszczędności. Małżonkowie chcą się podzielić w ten sposób, by poszczególne składniki przypadły w całości jednemu lub drugiemu z nich.

Kobieta otrzyma nieruchomości, a w efekcie ma jej przypaść w udziale nieco mniej niż 50 proc. całości wspólnego dorobku. Wnioskodawczyni chce następnie sprzedać działkę kupioną w 2000 r. i mieszkanie nabyte od dewelopera w 2010 r. Obie nieruchomości zostały kupione przez małżonków jeszcze w trakcie wspólnoty majątkowej.

Wnioskodawczyni nie jest więc pewna, jaki termin należy uznać za datę ich nabycia dla celów podatkowych: zakupu dokonanego wspólnie z mężem czy późniejszego podziału majątku, kiedy została zniesiona współwłasność. Ustalenie tej daty ma decydujące znaczenie, by zastosować właściwe przepisy podatkowe oraz skorzystać ze zwolnienia z PIT.

Według dyrektora Izby Skarbowej za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku, należy przyjąć termin jej nabycia w czasie wspólnoty majątkowej. Będzie tak jednak, gdy wartość otrzymanej nieruchomości mieści się w udziale, jaki przysługuje danej osobie w majątku dorobkowym małżeńskim.

Inaczej będzie, gdy wartość otrzymanej nieruchomości przekracza udział tej osoby w majątku wspólnym. Wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział, należy przyjąć dzień podziału majątku.

W opisanym przykładzie wartość lokalu i gruntu otrzymanego przez wnioskodawczynię nie przekracza 50 proc. wspólnego dorobku. Za datę nabycia działki należy więc uznać 2000 r. Oznacza to, że jeśli kobieta sprzeda teraz ten grunt, to w ogóle nie zapłaci podatku. Po pięciu latach od zakupu przysługuje bowiem zwolnienie z PIT.

Za datę nabycia mieszkania uznaje się 2010 r., więc należy zastosować przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2009 r. Jeśli kobieta sprzeda lokal przed upływem pięciu lat, będzie musiała zapłacić 19 proc. PIT. Będzie mogła jednak odliczyć wszystkie koszty zapłacone deweloperowi przy jego zakupie.

Wynika tak z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr [b]IPPB4/415-438/10-4/JC[/b].

Z pytaniem zwróciła się kobieta, która po kilku latach małżeństwa chce podpisać z mężem intercyzę, czyli umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem