Takie orzeczenie po uprawomocnieniu się jest postawą do wpisu danej osoby jako właściciela w księdze wieczystej nieruchomości i pozwala na swobodne nią dysponowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, jej podział itp.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia składa się do sądu rejonowego, w którego okręgu jest położona nieruchomość. Może z nim wystąpić nie tylko osoba, która stała się właścicielem czy współwłaścicielem przez zasiedzenie, ale także każdy zainteresowany. Jeśli więc stała się nim osoba, która nie ubiegała się o potwierdzenie tego faktu przez sąd i zmarła, to wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na jej rzecz mogą złożyć spadkobiercy.
Do wniosku dołącza się odpis z księgi wieczystej nieruchomości albo ze zbioru dokumentów, jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, ewentualnie nieformalną umowę kupna. Wnioskodawca musi też wskazać wszystkich innych zainteresowanych oraz ich adresy.
Chodzi o poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców, jeśli ci pierwsi nie żyją. Gdy zaś o zasiedzenie całej nieruchomości lub jej części ubiega się jeden ze współwłaścicieli, musi wskazać pozostałych (lub współspadkobierców). Sąd musi powiadomić ich o sprawie.
Wnioskodawca niejednokrotnie nie jest w stanie wskazać tych osób. Wtedy sąd musi je wezwać przez ogłoszenie. Zamieszcza się je w ogólnopolskiej gazecie i wywiesza w lokalu gminy, na której terenie nieruchomość się znajduje. Takie ogłoszenie zawiera dokładne określenie nieruchomości, a także imię i nazwisko jej posiadacza. Termin na zgłoszenie się wynosi trzy miesiące.