To istotna zmiana w stosunku do dotychczasowych zasad. Przy zaliczce alimentacyjnej uprawniony składał bowiem wniosek o zaliczkę za pośrednictwem komornika prowadzącego egzekucję. Teraz będzie inaczej – wniosek należy złożyć bezpośrednio w gminie, załączając m.in. zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji.
Z wnioskiem o pomoc może wystąpić osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy. W praktyce najczęściej będzie to matka niepełnoletniego dziecka albo już dorosłe dziecko. W tym celu musi udać się do gminy, w której mieszka. Świadczenia alimentacyjne – podobnie jak rodzinne – będą wypłacane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. W zależności od organizacji w danej gminie ich obsługą zajmą się: specjalne wydziały w urzędzie, ośrodki pomocy społecznej lub inne wyodrębnione jednostki >patrz ramka.
Świadczenia alimentacyjne będą przyznawane od października br. Tak jak w wypadku świadczeń rodzinnych wsparcie będzie wypłacane raz w miesiącu.
Wnioski o świadczenia alimentacyjne można składać już, od 1 sierpnia br. Jeśli zainteresowany złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 sierpnia, to decyzję o wypłacie i pieniądze dostanie do 31 października. Jeśli złoży wniosek od 1 września do 31 października, to decyzję i pieniądze za październik dostanie do 30 listopada.
Oczywiście o wsparcie będzie się można ubiegać także później. Prawo do świadczeń będzie wtedy ustalone począwszy od miesiąca, w którym zainteresowany złoży w gminie wniosek, aż do końca okresu zasiłkowego.