Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że takiego terenu nie można określać dowolnie. Ważne jest, aby został on właściwie usytuowany, np. w pobliżu istniejących lub planowanych szlaków komunikacyjnych. Teren taki powinien mieć również uregulowany status prawny.
[srodtytul]Podstawowe zasady[/srodtytul]
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, należy do zadań własnych gminy. Zalicza się do nich także plany miejscowe. W takich dokumentach określić przede wszystkim należy przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz wskazanie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.
Kolejną zasadę planowania przestrzennego zawiera art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F5AAB8370438FD23E53F242ECB3B4412?id=169354]ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.[/link]; upzp). Zgodnie z jego brzmieniem ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kształtują, wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Każdy ma bowiem prawo, w granicach określonych ustawą, do zagospodarowania terenu, do którego ma tytuł prawny.
Musi być ono zgodne z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza to chronionego prawem interesu publicznego oraz interesu osób trzecich >patrz ramka.