Można oszacować wysokość przyszłej emerytury

Zanim przejdę na emeryturę, chciałabym się zorientować, w jakiej wysokości będzie mi ona przysługiwać. Jak to zrobić?

Publikacja: 14.06.2010 06:05

Osoby, które planują przejście na emeryturę, chciałyby z wyprzedzeniem wiedzieć, czy i w jakiej wysokości będzie im ona wypłacana. Ustalenie tego nie jest jednak łatwe.

Dokładnie wysokości przyszłego świadczenia ustalić się nie da. Zależy to bowiem od wielu zmiennych.

Łatwiej oszacować wysokość emerytury liczonej według starych zasad, czyli w zależności od stażu, zarobków.

Trudniej w wypadku nowych emerytur, których wysokość zależy od naliczonego przez ZUS kapitału początkowego, aktualnej, zwaloryzowanej wysokości składek zgromadzonych na koncie w ZUS i przewidywanej dalszej długości życia.

Jeszcze trudniej, gdy zainteresowany jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego – o części z II filara decyduje kwota środków zgromadzonych w funduszu, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przyznana zostanie emerytura.

Można się posiłkować opublikowanym na stronach internetowych ZUS kalkulatorem emerytalnym, adres strony: [link=http://www.mojaemerytura.zus.pl/]www.mojaemerytura.zus.pl[/link]. Ale obliczona przy jego pomocy emerytura nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec ZUS.

Jeśli zainteresowany złoży w sprawie obliczenia emerytury pismo do ZUS, to może liczyć na wyjaśnienie zasad jej nabywania, ale nie na wyliczenie jej wysokości. ZUS nie robi bowiem tego na życzenie. Ustala jej wysokość tylko na złożony wniosek o przyznanie emerytury.

Osoba, która dostanie decyzję przyznającą emeryturę (zawierającą wysokość obliczonej emerytury), może do dnia jej uprawomocnienia, czyli w ciągu 30 dni od jej otrzymania, wycofać wniosek. Aby wycofanie było skuteczne, musi być złożone na piśmie lub ustnie do protokołu w najbliższej placówce ZUS.

Metody tej nie uda się zastosować w wypadku świadczeń, dla których warunkiem przyznania jest rozwiązanie stosunku pracy, np. w wypadku emerytur pomostowych, świadczeń kompensacyjnych, emerytur z art. 184 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B2D2FA037D3046999DE8CD7AA9204E4?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link] i z art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C5676D8AD6E9446CDC9257EFC47C495C?id=182007]Karty nauczyciela[/link]. Jeśli zainteresowany nie rozstanie się z pracodawcą, a złoży wniosek do ZUS, to otrzyma decyzję odmowną, bo nie spełnił wszystkich warunków do przyznania świadczenia. Decyzja taka nie zawiera obliczenia wysokości świadczenia.

[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/418484.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]

Osoby, które planują przejście na emeryturę, chciałyby z wyprzedzeniem wiedzieć, czy i w jakiej wysokości będzie im ona wypłacana. Ustalenie tego nie jest jednak łatwe.

Dokładnie wysokości przyszłego świadczenia ustalić się nie da. Zależy to bowiem od wielu zmiennych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr