[b]Mama chce mi darować mieszkanie (55 mkw.). Zamierzam je sprzedać i kupić lokal w innym mieście. Chciałbym wiedzieć, jakie wiążą się z tym obciążenia podatkowe dla mnie i dla mamy, która w 2008 r. wykupiła to mieszkanie od spółdzielni[/b] – pisze czytelnik.
W związku z tą darowizną żaden podatek nie będzie obciążał ani czytelnika, ani jego mamy. Od 1 stycznia 2007 r. bowiem darowizny między najbliższymi są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Jedyne obciążenie to wynagrodzenie notariusza.
[srodtytul]Jak uniknąć podatku od sprzedaży [/srodtytul]
Jeśli jednak czytelnik sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym je otrzymał, musi co do zasady zapłacić podatek dochodowy od różnicy między przychodem z tej transakcji a udokumentowanymi nakładami. Zapewne nie będzie ponosił nakładów na mieszkanie, odda więc fiskusowi 19 proc. uzyskanej ceny.
Jeśli jednak nie później niż w ciągu dwóch lat od roku, w którym je sprzedał, wyda pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, nie zapłaci żadnego podatku. Skorzysta bowiem z przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0F1936C2364D7638228ECBF4497874C4?id=346580]ustawy o PIT[/link] zwolnienia podatkowego. Wydatki, które uprawniają do niego, zostały bardzo szczegółowo wyliczone i opisane w art. 21 ust. 24 – 30 ustawy o PIT.