Shakin’ Dudi chce być jak Mick Jagger

Obchodzący 40-lecie działalności Shakin’ Dudi lub jako kto woli, Ireneusz Dudek, nagrał nową płytę. Promuje ją singiel „Terminator”.

Publikacja: 16.03.2024 13:05

Shakin' Dudi nagrywający singiel „Terminator”

Shakin' Dudi nagrywający singiel „Terminator”

Foto: mat.pras.

Pasją Ireneusza Dudka jest przede wszystkim blues, choć w początkach jego kariery były też przelotne związki z dzisiejszymi legendami polskiej sceny muzycznej – SBB i Breakout.  W 1981 roku stworzył w Katowicach Rawa Blues Festival, który stał się największym i najważniejszym festiwalem bluesowym. Sam działał w różnych formacjach bluesowych, a podczas kilkuletniego życia zagranicą koncertował z projektem Irek Dudek Symphonic Blues

„Za dziesięć trzynasta” i „Och, Ziuta”

W latach 80. olbrzymią popularność zdobył jako Shakin’ Dudi, czyli twórca i wykonawca piosenek rockandrollowo-swingowych z prześmiewczymi, lekko groteskowymi tekstami najwierniejszego jego muzycznego partnera, gitarzysty Dariusza Dudy. Takie przeboje jak „Zastanów się co robisz”, „Ou sza la la la” czy „Och, Ziuta” śpiewała cala Polska. A społecznym zawołaniem stała się piosenka „Za dziesięć trzynasta” odwołująca się do godziny, w której w PRL-u rozpoczynała się sprzedaż alkoholu.

Czytaj więcej

Ireneusz Dudek: Zamiast nowości wolę Biblię

Shakin’ Dudi pojawiał się potem na estradach i w studiu kilkakrotnie.  Nagrał pięć albumów studyjnych, ostatni  – „… bo ładnym zawsze lżej” – w 2011 roku. Pięć lat później ukazał się singiel „Wisimito”.

O swoim nowym pomyśle Shakin’ Dudi mówi tak: – Pod koniec ubiegłego roku ukazał się nowy album The Rolling Stones. Ktoś zapytał mnie, dlaczego Shakin’ Dudi nie nagra czegoś nowego. Pomyślałem, czemu nie. Zadzwoniłem do Darka Duszy, umówiłem się z nim na spotkanie i zrodził się pomysł nagrania nowego utworu, który wpisałby się w obchodzi naszego 40-lecia. Darek podesłał mi gotowy tekst do „Terminatora” do którego stworzyłem muzykę. Początkowo miała powstać tylko jedna piosenka. Później, planowaliśmy nagranie dwóch, które mogłyby ukazać się na tradycyjnym winylowym singlu. Ostatecznie, postanowiliśmy nagrać jubileuszową płytę.

„Terminator” i sztuczna inteligencja

„Terminator” to utwór w stylu typowym dla Shaikin’Dudiego znanym od jego pierwszego albumu, słynnej „Złotej Płyty” z 1985 roku, ale brzmienia gitar czy saksofonu są teraz bardziej nowocześniejsze i bardziej dynamiczne. I jak zwykłe piosenka odnosi się do spraw aktualnych, bo odnosi się do sytuacji artysty w dobie sztucznej inteligencji. Shakin’ Dudi śpiewa: „Może lepiej jest przywyknąć do sztucznej inteligencji/bo głupoty z dnia na dzień jest oraz więcej”.

Na przygotowywanym albumie oprócz premierowych utworów znajdą się też nowe wersje przebojów ze „Złotej Płyty”. – Zależało nam na uzyskaniu brzmienia zbliżonego do tego, jaki fani znają ze „Złotej Płyty”, a które jednocześnie będzie świeże. – mówi muzyk. – Mam nadzieję, że efekt końcowy zadowoli zarówno naszych dotychczasowych fanów, ale również zachęci młodych miłośników muzyki do poznania Shakin’ Dudiego.

Kulminacją obchodów 40-lecia działalności Shakin' Dudiego ma być specjalny koncert podczas festiwalu Rawa Blues zaplanowany na 5 października w katowickim Spodku. Wtedy też przewidziana jest premiera całej płyty, zarówno w postaci fizycznej jak i cyfrowej. Na razie artysta zaprasza do słuchania „Terminatora”:

Czytaj więcej

Największy halowy festiwal bluesa
Muzyka popularna
Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach
Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii