Rok temu bywalcy najważniejszego ukraińskiego festiwalu Faine Misto mogli na stronie internetowej imprezy sprawdzać, kto i kiedy zagra na ich ulubionej imprezie. Przez teren Fainego Mista przewinęło się ok. 80 tys. uczestników, impreza nazywana jest bowiem przez ukraińskich fanów „Terytorium Wolnych Ludzi” i słynie z fenomenalnej aury i programowego rozmachu.
W tym roku miała świętować swoje 10-lecie, a od początku wojny organizatorzy zbierają fundusze na rzecz obrony Ukrainy. Na stronie można zobaczyć linki przekierowujące do akcji pomocowych dla rodzin pułku Azow, który bronił Mariupola, a także na rehabilitację ofiar rosyjskiej napaści. Od początku wojny zespół Festiwalu Faine Misto zakupiono i przekazano walczącym obywatelom pomoc o wartości ponad 30 mln hrywien.
Rockowa Noc to rzeszowski festiwal z długoletnimi tradycjami
Organizacja bezpiecznego festiwalu na Ukrainie jest obecnie niemożliwa. Niestety, wojna trwa, ale życie do niej się nie ogranicza, dlatego tak jak ukraińskie przedsięwzięcia filmowe, teatralne czy z dziedziny sztuki odbywają się w gościnie polskich festiwali.
Rzeszów to miasto, które od początku wojny gościło najwięcej szukających schronienia Ukraińców. W kwietniu populacja miasta wzrosła o 53 proc. Dlatego 22 maja 2022 r., postanowieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, stolica Podkarpacia została uhonorowana tytułem Miasta-Ratownika.