W tej chwili nie prowadzimy żadnych konkretnych rozmów, raczej ogólne konsultacje o wstępnym charakterze na temat możliwych konfiguracji konsolidacyjnych rynku – zastrzega w rozmowie z „Rz” Andrzej Rogowski, prezes i akcjonariusz Multimediów Polska, trzeciej pod względem liczby klientów sieci kablowej w kraju. Nie ujawnił, jakie firmy brały udział w tych rozmowach.
Według rynkowych pogłosek możliwość inwestycji w telewizję rozważa Polkomtel szykujący się do emisji obligacji o maksymalnej wartości 1 mld euro. Operator nie zaprzeczył, że brał udział w konsultacjach. – Analizujemy różne projekty, które mogą mieć pozytywny wpływ na wyniki osiągane przez Polkomtel – powiedział Adam Suchenek, rzecznik spółki.
Odpowiedzi odmówiła grupa TP, właściciel Orange, która także może być zainteresowana rozmowami z Multimediami. Ma ona zakupy sieci kablowych w biznesplanie od kilku lat oraz ambitny cel zwiększenia liczby klientów usług telewizyjnych do 1 mln w ciągu 1,5 roku.
W czerwcu Andrzej Rogowski powiedział, że utworzenie grupy, w skład której wchodziłaby sieć kablowa, platforma satelitarna oraz operator komórkowy, byłoby korzystne dla uczestników takiego mariażu. – Idealnym operatorem z punktu widzenia oferty rynkowej byłby podmiot dysponujący technologiami stosowanymi przez sieci kablowe, platformy satelitarne i operatorów komórkowych. Myślę, że stworzenie takiego aliansu z punktu widzenia interesu rynku i jego uczestników mogłoby stanowić ciekawą propozycję – mówił wtedy.
Gdyby w Polsce doszło do przejęcia sieci kablowej przez komórkowego gracza lub powstania grupy łączącej trzy technologie dystrybucji obrazu, byłaby to jedna z nielicznych tego typu transakcji na świecie. Najbardziej znany jest przykład wirtualnego operatora komórkowego Virgin, którego brytyjskie ramię połączyło się kilka lat temu z dwoma tamtejszymi operatorami sieci kablowych.