Rozpoczęcie budowy planowane jest na lato 2018, a jej zakończenie na 2020 rok. Budowa i wyposażenie obiektu będzie możliwe dzięki środkom zabezpieczonym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa w wysokości 16,5 mln euro.

- Chętnie pokażemy systemy pozycjonowania statku, czyli jak go z punktu A do B doprowadzić, jak go napędzić, czy tajniki astronawigacji, czyli jak można znaleźć się na morzu, mając do dyspozycji tylko gwiazdy. Sztuką jest pokazać to w taki sposób, żeby każdy z nas to zrozumiał, a także zainteresować tym młodzież — powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka.

Nowe Centrum Nauki ma być multimedialną placówką naukowo-edukacyjną, która ma akcentować tradycję morską Szczecina. Ma być miejscem, gdzie prezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. Obiekt będzie poświęcony między innymi żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Zwiedzający będą samodzielnie przeprowadzać eksperymenty.

—Portal Morski