Jak już informowała "Rz" Komisja Europejska wstępnie zaakceptowała metodologię wyznaczania obszarów, na których powstanie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. To jednak nie koniec etapu przygotowawczego tej największej inwestycji telekomunikacyjnej w Europie finansowanej obecnie ze środków UE.
Kolejny krok to ustalenie konkretnego przebiegu sieci. W tym celu resort rozwoju regionalnego rozpoczyna konsultacje dotyczące tej wielkiej inwestycji. - Akceptacja przez Komisję Europejską sposobu wyboru miejsc, które obejmie projekt to kamień milowy i najważniejszy etap negocjacji. Teraz możemy już ustalać nazwy konkretnych miejscowości, w których zaczniemy prace inwestycyjne – mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego.
Na projekt budowy sieci szerokopasmowej obejmującej swoim zasięgiem pięć regionów Polski Wschodniej (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) przeznaczono ponad 300 mln euro, z czego ok. 255 mln euro to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Inwestycja realizowana jest w ramach programu operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Jej sedno to powstanie ponadregionalnej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej składającej się z pięciu regionalnych sieci na terenie województw Polski Wschodniej. Umożliwi to lokalnym operatorom telekomunikacyjnym oferowanie usług szerokopasmowych w ich regionach. - Sieć będzie także otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, tzn. że dostęp do niej będzie możliwy dla wszystkich na tych samych warunkach. Dostęp do szybkiego Internetu w Polsce Wschodniej uzyska ponad 6 mln mieszkańców – podkreśla Wendel zachęcając do udziału w konsultacjach.