Reklama
Rozwiń

Częstochowa, Wrocław i Zakopane przechodzą na cyfrowe nadawanie

W poniedziałek i wtorek kolejne 4,79 mln osób przestanie odbierać sygnał analogowej telewizji naziemnej i będzie już miało dostęp tylko do cyfrowego

Publikacja: 20.04.2013 15:27

Częstochowa, Wrocław i Zakopane przechodzą na cyfrowe nadawanie

Foto: ROL

Jak podaje Ministerstwo Administracji i cyfryzacji, w poniedziałek i wtorek około 1.00 w nocy nastąpią kolejne wyłączenia sygnałów telewizji analogowej z nadajników w Częstochowie, Gorlicach, Kłodzku, Opolu, Rabce, Szczawnicy, Tarnowie, Wrocławiu i Zakopanem. -  W tych dniach uruchomionych zostanie również 16 stacji głównych oraz 40 stacji doświetlających (tzw. gapfillerów). Umożliwi to dodatkowo odbiór programów nadawanych cyfrowo około 514 tys. osób – podaje resort. Na doświetlanych terenach będzie można odbierać tylko kanały z pakietu stacji TVP (TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia). TVP dostanie na to ok. 31 mln zł z budżetu państwa. Tam, gdzie będą konieczne doświetlenia, po odłączeniu sygnału analogowego na cyfrowy sygnał trzeba będzie poczekać od 8 do 17 godzin.

Obecny etap odłączeń to już czwarty. Proces przechodzenia na cyfrowe nadawanie naziemne zachodzi stopniowo od listopada ubiegłego roku (analogowy sygnał stracili mieszkańcy Lubuskiego, Wielkopolski i Pomorza, łącznie objęło ok. 4,5 mln ludzi). W marcu na cyfrowe nadawanie przeszli mieszkańcy stolicy, Elbląga, Rzeszowa, Szczecina i Wisły (to ok. 5,7 mln ludzi).

Nadchodzący czwarty etap wyłączeń obejmie 379 gmin z ośmiu województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego. Na tym obszarze mieszka ok. 4,79 mln osób.

Po zakończeniu czwartego etapu odłączeń analogowego nadawania w Polsce łącznie 15,16 mln widzów zostanie odłączone od nadawania naziemnej telewizji analogowej.

Kolejny etap odłączeń nastąpi 20 maja. Analogowy sygnał stracą wtedy m.in. mieszkańcy Katowic, Bydgoszczy, Krakowa i Łodzi. Następne wypadają 17 czerwca i 23 lipca. Wtedy cyfrowy sygnał zastąpi analogowy już w całym kraju.

Przejście na nowocześniejsze, bardziej wydajne cyfrowe nadawanie naziemne rekomendowała państwom europejskim Unia Europejska. Z najnowszego raportu MAVISE  przygotowanego dla Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że do końca ubiegłego roku zgodnie z tymi zaleceniami naziemną telewizję cyfrową całkowicie wdrożyły do końca ubiegłego roku już 22 kraje wspólnoty.

Więcej informacji o całym procesie można znaleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Media
Wolność słowa dla ludzi, nie dla sztucznej inteligencji