Chodzi o zapowiedzianą przedwczoraj pulę obligacji senior notes o wartości nominalnej 430 mln euro, które TVN planuje wyemitować, by zrefinansować swoje obecne zadłużenie. - Obligacje senior notes zostaną sprzedane po cenie równej 100 proc. i uprawniają do odsetek w wysokości 7,375 proc. płatnych w półrocznych okresach począwszy od 15 grudnia 2013 r. z terminem wymagalności w dniu 15 grudnia 2020 oku – podał TVN w komunikacie.
TVN spodziewa się, że Standard & Poor's przyzna obligacjom rating „B+" zgodny z dotychczasowym korporacyjnym ratingiem kredytowym Grupy TVN.
Środki pozyskane ze sprzedaży obligacji TVN wykorzysta wraz z pulą pieniędzy otrzymaną ze sprzedaży Grupy Onet wydawnictwu Ringier Axel Springer (ok. 1 mld zł) na wcześniejszy wykup obligacji senior notes o wartości 558 mln euro, oprocentowanych w wysokości 10,75 proc. i wymagalnych w 2017 r. oraz na pokrycie kosztów premii z tytułu wcześniejszego wykupu tych obligacji, na zapłatę naliczonych, ale nie wypłaconych odsetek oraz kosztów związanych z ww. emisją oraz wykupem obligacji. - Transakcja w znacznym stopniu obniży nasze gotówkowe koszty odsetkowe, zredukuje nasze zadłużenie brutto oraz przesunie w czasie termin jego wymagalności. Popyt na nasze obligacje czterokrotnie wyższy niż wartość emisji oraz oprocentowanie na poziomie 7,375 proc. wyraźnie odzwierciedlają uznanie rynku dla obranej przez nas strategii finansowej – komentuje John Driscoll, dyrektor finansowy TVN.
Analitycy już wcześniej szacowali, że przy oprocentowaniu nowych obligacji na poziomie ok. 7 proc., TVN z samego tylko tytułu odsetek będzie odnotowywał roczne oszczędności na poziomie 15 mld euro.
Budową księgi popytu zajmowały się J.P. Morgan Securities plc, londyński oddział Deutsche Bank AG, Nomura International plc oraz BNP Paribas. Na koniec pierwszego półrocza 2013 roku dług netto TVN wynosił 2,14 mld zł.