67 proc. polskich domów z Internetem

Rośnie odsetek Polaków posiadających usługę dostępu do szerokopasmowej sieci. Nie wszyscy jej posiadacze z zasobów Internetu jednak korzystają - wynika z najnowszych danych.

Publikacja: 03.10.2013 15:36

Trudno przekonać do sieci osoby starsze i bezrobotnych

Trudno przekonać do sieci osoby starsze i bezrobotnych

Foto: Rzeczpospolita

Dostęp do szerokopasmowego Internetu ma już 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad połowa wybrała dostęp do sieci stacjonarnej - wynika z najnowszego badania "Diagnoza Społeczna 2013".

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców dane są jeszcze bardziej optymistyczne: posiadanie usługi internetowej w domu deklaruje 76 proc. badanych, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w 2011 roku.

- Przyrost liczby gospodarstw z komputerem i dostępem do Internetu jest coraz wolniejszy. Obserwujemy stopniowe nasycanie się rynku - konstatują badacze, ku zmartwieniu firm, które na Internecie opierają swoje biznes plany.

Z kolei powodem do zmartwienia dla rządzących może być natomiast informacja, że nie wszyscy posiadacze usługi z niej korzystają. Wciąż też problemem jest brak powszechności szerokopasmowych łączy pozwalających na szybkie ściąganie danych z globalnej sieci. Wciąż najpopularniejsze są łącza o przepustowości od 2 do 6Mb/s, a te o prędkości powyżej 60 Mb/s posiada tylko 3,9 proc. klientów operatorów telekomunikacyjnych.

Zmiana tej sytuacji wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Państwo ma pewien pomysł jak to zmienić. Wczoraj minister Cyfryzacji i Administracji Michał Boni potwierdził, że polega on na zaangażowaniu w budowę infrastruktury Internetu w kraju pieniędzy zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Szczegółów projektu jeszcze nie ma, ale sam fakt, że pojawiają się kolejne koncepcje świadczy o tym, jak ważna  - przynajmniej dla MAiC - jest ta kwestia.

Reklama
Reklama

Badanie "Diagnoza Społeczna 2013", przeprowadzone przez prof. Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka wskazuje, że najaktywniej korzystają z sieci osoby pracujące i potwierdza znane już wnioski: Internet jest najpopularniejszy wśród uczniów i studentów. Co ciekawe, coraz silniej przekonują się do usługi rolnicy, choć ciągle mniej niż połowa tej grupy wykorzystuje dostęp do globalnej sieci.

Z badania wynika również, że ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w kraju posiada stały dostęp do Internetu. 18 proc. podłączonych gospodarstw wykorzystuje dostęp mobilny oferowany przez operatorów telefonii komórkowej. To oznacza, że operatorzy mobilni mają przed sobą jeszcze perspektywy wzrostu w tym segmencie rynku. Według analityków finansowych dystans ten będzie stopniowo malał.

Nie wszyscy posiadający komputer i dostęp do Internetu rzeczywiście z tych technologii korzystają - wskazują badacze. 14,9 proc. Polaków w wieku powyżej 16-tego roku życia to osoby, które mieszkają w gospodarstwach, w których jest komputer z dostępem do internetu, a jednak zupełnie z Internetu nie korzystają.

Osób takich przybywa - informuje "Diagnoza Społeczna 2013" - jest to już ponad 40 proc. nie używających internetu.

Co ciekawe dla operatorów łączących usługi wideo z telekomunikacyjnymi, upowszechnienie Internetu nie zmniejsza zainteresowania telewizją.

Wyposażenie gospodarstw domowych w telewizory LCD i plazmowe rośnie szybciej niż wyposażenie w komputery. Więcej domostw ma telewizję kablową lub satelitarną niż Internet. Choć użytkownicy Internetu poświęcają na oglądanie telewizji wyraźnie mniej czasu niż osoby z niego niekorzystające, to jednak czas poświęcany przez Polaków na oglądanie TV niewiele się zmienia, a wśród osób nie korzystających z sieci nawet rośnie. Korzystanie z komputerów, Internetu i telefonów komórkowych jest niezwykle silnie zróżnicowane ze względu na różne czynniki społeczno-demograficzne, przede wszystkim wiek i wykształcenie - podają badacze.

Reklama
Reklama

Z ich analiz wynika, że z Internetu korzysta zdecydowana większość młodych (97 proc. osób w wieku 16-24 lat) i bardzo niewiele starszych osób (14 proc. w wieku od 65 lat w górę).

Z sieci korzystają przede wszystkim osoby uczące się (99 proc. uczniów i studentów) i lepiej wykształcone (91 proc. osób z wyższym wykształceniem). Za to wśród osób z wykształceniem podstawowym z sieci korzysta zaledwie 12 proc. Mężczyźni korzystają z technologii informacyjno-komunikacyjnych nieco częściej niż kobiety.

30 proc. użytkowników korzysta wyłącznie z Internetu, nie posiadając podstawowych umiejętności związanych z innymi zastosowaniami komputera.

Dostęp do szerokopasmowego Internetu ma już 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad połowa wybrała dostęp do sieci stacjonarnej - wynika z najnowszego badania "Diagnoza Społeczna 2013".

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców dane są jeszcze bardziej optymistyczne: posiadanie usługi internetowej w domu deklaruje 76 proc. badanych, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w 2011 roku.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama