Od niedawna coraz częściej słychać w Polsce pytania, czy pisarze zarabiają wystarczająco dobrze, czy powinni dostawać dotacje od państwa. W serwisie Wattpad nikt nie ma takich wątpliwości. Tutaj książki publikuje się dzięki wsparcu społeczności. Wystarczy stać się użytkownikiem serwisu i jak najwięcej pisać. Mogą to być kolejne rozdziały książki, mini opowiadania, formy dłuższe, wiersze, wszystko, czym tylko chcemy podzielić się z innymi. Pomysł prosty i bardzo chwytliwy – według danych serwisu użytkownicy spędzają w nim ponad 5 miliardów minut miesięcznie na czytaniu. Na wattpad.com dostępnych jest obecnie 40 mln opowiadań.
Czytelnictwo kuleje
Powodzenie portalu napawa optymizmem, zwłaszcza w sytuacji, gdy czytelnictwo na świecie coraz bardziej kuleje. Książek sprzedaje się mało nie tylko w Polsce. Nie każdego na nie stać.. Do tego coraz większym pożeraczem czasu staje się Internet. Cierpiące na deficyt skupienia pokolenie , wywołany ciągłym pilnowaniem wpisów na facebooku czyta szybko i często ma problem z zapamiętaniem, o czym był tekst. Na tym tle serwis Wattpad jawi się jako lekarstwo na spadek czytelnictwa.
Odsiecz Wattpada
Portal dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz na urządzenia mobilne. Można z niego korzystać na telefonach z systemem od Apple, z Androidem, a także na czytnikach Kindle. Co sekundę pojawia się jakieś nowe opowiadanie, a serwis skupia użytkowników z całego świata. Najbardziej popularnymi treściami stają się opowiadania typu fan fiction, opowiadające fikcyjne historie idoli, celebrytów, postaci znanych, a także dalszych losów literackich bohaterów. Takich treści ukazała się na Wattpad już ponad 7,5 mln i baza fan fiction wciąż się zwiększa. Okazuje się, że może być to bardzo przydatne narzędzie dla marketingowców, które w niestandardowy sposób zwiększa zainteresowanie fanów. Najczęściej czytane na Wattpad historie fanowskie opisują losy członków młodzieżowego zespołu One Direction. Oficjalne opowiadanie przygotowane przez serwis razem z Sony odnotowało 100 tys. odczytań w ciągu pierwszych 100 godzin od publikacji. Dobrze czytają się także treści o wampirach i niewyjaśnionych tajemnicach.
Mobilny i niezależny
Wattpad dociera w przeważającej większości do czytelników mobilnych – ponad 85 proc. W sierpniu 2013 roku przekroczono granicę miliarda przeczytanych opowiadań. Z serwisu korzystają także firmy – wydawnictwo Harlequin przeprowadza konkursy na nowe pomysły na powieści, Relativity Media umieszcza w serwisie fragmenty scenariusza nowej ekranizacji Romea i Julii.
Portal ma siedzibę w Toronto Został założony w 2006 roku przez młodego miłośnika książek, Allena Lau, który marzył o tym, by móc czytać książki także na ekranie smartfonu. Obecnie w Wattpad pracuje 70 osób. Serwis pozyskał do tej pory 20 mln dolarów wsparcia ze znanych funduszy venture.