Prezes Disneya Bob Iger wrócił i dostał gigantyczną podwyżkę

Prezes Disneya, Bob Iger, zarobił w ubiegłym roku 31,6 miliona dolarów, co stanowi wielomilionowy wzrost w porównaniu z jego dochodami z 2022 roku.

Publikacja: 17.01.2024 19:31

Zarobki Igera od dawna budzą emocje. Na zdjęciu protest aktorów SAG-AFTRA. Uczestnik trzyma plakat z

Zarobki Igera od dawna budzą emocje. Na zdjęciu protest aktorów SAG-AFTRA. Uczestnik trzyma plakat z napisem: „Czy możemy zastąpić Boba Igera sztuczną inteligencją i zamiast tego dać nam jego 27 milionów dolarów?”

Foto: Bloomberg

Jak wynika z rocznego raportu dla akcjonariuszy The Walt Disney Company, pakiet wynagrodzeń prezesa na rok 2023 obejmował wynagrodzenie podstawowe w wysokości 865 385 dolarów, nagrody w postaci akcji o łącznej wartości 16,1 mln dolarów, nagrody w postaci opcji na akcje o wartości 10 mln dolarów, wynagrodzenie zależne od wyników w wysokości 2,1 mln dolarów oraz inne wynagrodzenia w wysokości 2,48 mln dolarów – informuje CNN.

Zamiast emerytury podwyżka dla prezesa

Czytaj więcej

Myszka Miki w domenie publicznej. Horrory, slashery i memy

Oznacza to, że Bob Iger otrzymał znaczną podwyżkę w 2023 r., co było jego pierwszym pełnym rokiem na czele Disneya po powrocie z emerytury, na która odszedł w 202 roku.

Z dokumentów spółki wynika, że w 2022 roku Iger zarobił w sumie 15 milionów dolarów.

Bob Iger pełnił funkcję dyrektora generalnego Disneya w latach 2005–2020, ale w listopadzie 2022 r. powrócił z emerytury, aby zastąpić wybranego przez siebie następcę, Boba Chapka, niecałe trzy lata po objęciu przez Chapka roli dyrektora generalnego. Chociaż Chapek opuścił Disneya w 2022 r., to według danych koncernu nadal zarobił 9,9 mln dolarów w zeszłym roku.

Nadchodzi trudny czas dla Disneya

Prezes Disneya zarabia coraz więcej, a tymczasem sam koncern w zeszłym roku stanął w obliczu rosnących wyzwań, w tym szeregu klap kasowych, spadającej oglądalności telewizji linearnej i mieszanych prognoz co do rozwoju streamingu.

Czytaj więcej

Disney+ jak Netflix kończy z przyzwoleniem na współdzielenie kont

W listopadzie Disney oznajmił, że obniży swoje wydatki o kolejne 2 miliardy dolarów, co stanowi uzupełnienie zapowiedzianej wcześniej redukcji o 5,5 miliarda dolarów w związku z zamiarem odbudowania swojej działalności w szybko zmieniającym się środowisku medialnym – przypomina CNN. W listopadzie zeszłego roku Bob Iger wychwalał „postęp”, jaki Disney poczynił w celu usprawnienia swojej działalności, ale stwierdził, że nadal jest nad czym pracować.

Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji
Media
Masowy protest dziennikarzy w Grecji. „Nie stać nas na utrzymanie rodzin”
Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi