Joanna Taczkowska-Olszewska jest autorką jednej z ekspertyz na podstawie których nałożono na telewizję TVN 24 karę za relację z protestów pod Sejmem w 2016 roku. Na swojej stronie kobieta przedstawia się jako ekspertka w dziedzinie prawa prasowego, mediów elektronicznych i usług audiowizualnych. Jest także adwokatką, wykładowczynią Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, a także biegłą sądową w zakresie dziennikarstwa.

Czytaj więcej

RPO do KRRiT: są prawne powody, by zmienić decyzję o karze dla TVN 24

W 2018 roku ujawniono, że Taczkowska-Olszewska była autorką jednej z ekspertyz, które wskazywały na uchybienia ze strony TVN 24 w relacjonowaniu protestów. Autorką drugiej ekspertyzy, na podstawie której KRRiT nałożyła 1,5 mln kary na TVN 24 była obecna członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Hanna Karp.

Jak wynika z informacji serwisu Press.pl Joanna Taczkowska-Olszewska jest obecnie doradczynią członkini KRRiT Hanny Karp. Hanna Karp jest członkinią KRRiT od 3 października 2022 roku. Jest związana z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, uczelni prowadzonej przez fundację Lux Veritatis, którą to fundacją kieruje Tadeusz Rydzyk. Karp jest autorką książek z zakresu okultyzmu, religii, sekt i nowych ruchów religijnych i była publicystką między innymi skrajnie prawicowego „Naszego Dziennika” czy prorządowych „Sieci”.

Joanna Taczkowska-Olszewska i Hanna Karp nie komentują swojej współpracy w ramach KRRiT. Wykładowczyni KPSW nie jest jednak jedyną doradczynią członka KRRiT, której współpraca wygląda na motywowaną politycznymi względami. Na przykład doradcą Marzeny Paczuskiej jest Marcin Kędryna, który został naczelnym „Gazety Lubuskiej” po przejęciu Polskapresse przez państwowy koncern PKN Orlen (a wcześniej był między innymi doradcą prezydenta Andrzeja Dudy).

Medioznawcy uważają, że o ile nie ma nic złego w posiadaniu doradców-asystentów, o tyle ci doradcy powinni nie być zaangażowani w spory polityczne, a być specjalistami.

Czytaj więcej

Kara dla TVN: KRRiT publikuje raport Hanny Karp