Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Mediów, czyli Roskomnadzor „zażądał od Wikipedii usunięcia fałszywych informacji na temat operacji specjalnej na Ukrainie” – pisze rosyjska rządowa agencja informacyjna TASS. Rosjanie nie używają określenia „inwazja”, twierdząc, że jest to jedynie „operacja”. Tylko takiego określenia wolno używać mediom. We wtorek zawieszone zostało nadawanie radiostacji „Echo Moskwy”, która relacjonowała wojnę na Ukrainie inaczej niż przedstawia to władza.

TASS pisze, że chodzi o „wykorzystanie treści mających na celu wprowadzenie w błąd użytkowników w Rosji”. Na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej Roskomnadzor wysłał zawiadomienie do rosyjskiej administracji portalu Wikipedia o konieczności usunięcia nieprawdziwych informacji. Wikipedii „grozi” za nieusunięcie informacji grzywna w wysokości 4 mln rubli, co 2 marca było równowartością 33,6 tys. euro.

Wikipedia zamieściła artykuł "Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)", gdzie znalazły się znalazły się "doniesienia o licznych ofiarach śmiertelnych wśród personelu służb Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci". Według najnowszych danych w wojnie na Ukrainie zginęło 136 cywilów w tym 13 dzieci. Rosja nie podaje, ilu poległo jej żołnierzy, ale według rządowych mediów ofiar po stronie ukraińskiej jest znacznie więcej niż po rosyjskich. Obywatele Federacji Rosyjskiej nie są też informowani o porażkach rosyjskich wojsk oraz o stratach w sprzęcie.

Czytaj więcej

Liberalna rosyjska stacja radiowa zostaje zdjęta z anteny