Start-upy ujarzmią drony

Rodzimi innowatorzy pomogą zapanować nad niekontrolowanym ruchem bezzałogowców.

Aktualizacja: 14.10.2016 07:52 Publikacja: 13.10.2016 21:12

Drony nad Polską są dziś poza kontrolą. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka technologii, która

Drony nad Polską są dziś poza kontrolą. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka technologii, która opanuje ten chaos

Foto: 123RF

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zacieśnia współpracę ze start-upami. Z pomocą młodych, innowacyjnych firm chce wdrożyć system, który pozwoli skuteczniej kontrolować niebo – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

PAŻP testuje już rozwiązania, które pozwolą lokalizować niewidoczne dziś dla kontrolerów drony.

Zapanować nad chaosem

Dziś bezzałogowce tego typu, które latają nad Polską, są całkowicie poza nadzorem. W efekcie – jak tłumaczy nam Mikołaj Karpiński, rzecznik PAŻP – każdego półrocza dochodzi do nawet kilkunastu incydentów z ich udziałem. Wlatują w strefy lądowania samolotów (m.in. w ubiegłym roku doszło do groźnego incydentu z udziałem samolotu Lufthansy na lotnisku w Warszawie), ale też na obszary zastrzeżone (we wrześniu zatrzymano Rosjanina, którego dron krążył nad kancelarią premier Szydło). To spory problem, tym bardziej że Polska jest jednym z krajów, w których rynek dronów rozwija się w najszybszym tempie. Jego wartość sięga już 165 mln zł – wylicza Instytut Mikromakro – a popyt w kolejnych latach skoczy o 150 proc.

Choć – jak tłumaczy Mikołaj Karpiński – mamy jeden z najlepiej uregulowanych prawnie rynków w tym zakresie, wciąż brakuje efektywnych rozwiązań, które pozwolą zapanować nad chaosem (dziś dronem sterować może każdy, stwarzając potencjalne zagrożenie). Remedium mają być specjalistyczne systemy lokalizujące zarówno drony, jak i ich operatorów. Opracowują je polskie start-upy.

Polskie innowacje

Jak ustaliliśmy, Dron House ma rozwiązanie, które pozwoli pilotom i operatorom dronów wzajemnie widzieć się i unikać kolizji powietrznych. Opracował lokalizatory montowane zarówno w dronach, jak i małych samolotach, szybowcach czy paralotniach.

– Nasz system opiera się na monitorowaniu dronów w czasie niemal rzeczywistym, maksymalne opóźnienie sięga 1 sekundy – mówi dr inż. Sebastian Banaszek z firmy Dron House.

Zdaniem Artura Książka z Dron House w czip należałoby wyposażyć każdy dron. – System nadzoru przestrzeni powietrznej pozwalałby wówczas na obserwacje ruchu takich urządzeń, a w razie zagrożenia na szybkie przejęcie kontroli nad jednostką – tłumaczy.

Jak podkreśla, PAŻP prowadzi już testy tego systemu. Agencja dostrzega jednak w nim pewien mankament.

– Jedna sprawa to koszty wyposażenia drona w lokalizator, a druga to ewentualna utrata gwarancji po instalacji takiego urządzenia – wyjaśnia Tomasz Rożyński, dyrektor Biura Zarządzania Przestrzenią Powietrzną w PAŻP.

Agencja od paru tygodni testuje też drugie rozwiązanie, które pozwoli lokalizować operatorów dronów. Spółka dlapilota.pl opracowała aplikację mobilną DroneRadar, do której sterujący bezzałogowcami przed startem logują się, dostarczając za jej pośrednictwem do PAŻP informacji o lokalizacji i czasie lotu drona. W efekcie na bieżąco można monitorować mapę wszystkich lotów w okolicy. Kontroler będzie miał też bezpośredni kontakt z użytkownikiem bezzałogowca.

I w tym wypadku też są mankamenty. Aby system był skuteczny, potrzebna jest dobra wola operatorów, którzy powinni zarejestrować lot w aplikacji. – Dobra wola zależy od świadomości zagrożeń, jakie mogą stworzyć. W tym kontekście kluczowa jest więc edukacja – zaznacza Tomasz Rożyński.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku