W 2008 roku prawdopodobnie wraz z silnym wzrostem gospodarczym będziemy obserwować wzrost nakładów reklamowych i zagęszczenie mediów w przestrzeni publicznej. Z pewnością będziemy mieć do czynienia z multiplikacją kanałów reklamowych, którymi reklamodawcy będą chcieli dotrzeć do konsumenta. Na rynku reklamy oczekiwać też można efektów organizacji Euro 2012, co z pewnością wpłynie na względnie ustabilizowany rynek reklamy w Polsce.
A jakie były początki działalności reklamowej w Polsce (rok 1989 i 1990)? Zbiegły się one z tworzeniem zrębów gospodarki rynkowej w naszym kraju. Formalnie agencje reklamowe mogły istnieć już wcześniej, ale w gospodarce niedoborów reklama tak naprawdę była zbędna – cokolwiek firma oferowała, i tak znajdowała na to nabywców. Agencje reklamowe na początku lat 90. tworzyli najczęściej pasjonaci. W tym pionierskim dla rynku reklamowym okresie potrzeby gromadzenia informacji marketingowej i komunikacji reklamowej dopiero się rodziły. Firm zagranicznych było wtedy w Polsce jeszcze niewiele, zatem reklamodawcami były najczęściej pierwsze spółki giełdowe oraz firmy rodzime, próbujące odnaleźć się w realiach gospodarki rynkowej. Prawdziwy boom reklamy nastąpił w drugiej połowie lat 90. Do Polski wkroczyły nowe koncerny międzynarodowe, a wraz z nimi międzynarodowe agencje reklamowe i domy mediowe. Trend dynamicznego rozwoju rynku został jednak zatrzymany w latach 2001 – 2002, kiedy to po rekordowym roku 2000 wydatki reklamowe zaczęły się gwałtownie kurczyć, by w roku 2003 odbić się od dna i zanotować lekki wzrost, który zdecydowanie polepszył nastroje ludzi ze świata mediów i reklamy. Dzisiaj, u progu 2008 roku, pamiętamy jeszcze ów kryzys, ale z pewnością w kontekście ostatniego dziesięciolecia możemy mówić o stabilizacji rynku reklamowego w Polsce. Śmiało można powiedzieć, że nasz rynek reklamowy osiągnął dojrzałość.
Dziesięć lat temu w 1997 roku wydatki reklamowe w mediach zostały oszacowane na ok.
3,5 mld zł. Patrząc na tę wielkość z perspektywy wydatków reklamowych w roku 2007, które wyniosły ok. 18,1 mld zł, można zauważyć blisko pięciokrotny wzrost rynku w stosunku do roku 1997. Patrząc jednak na rynek reklamy w ciągu ostatnich dziesięciu lat, warto wziąć pod uwagę zmiany strukturalne na rynku mediów, a zwłaszcza wzrost popularności Internetu, stabilizację outdooru, poszukiwanie i oferowanie wciąż nowych kanałów komunikacji reklamowej, a co za tym idzie, rosnące rozdrobnienie wydatków reklamowych.
Rok 1998 i 1999 to lata największej dynamiki wzrostu – w stosunku do roku 1997 wpływy reklamowe w mediach wzrosły o 47 proc., w roku 1999 było to 37 proc. Niezwykle istotny wzrost zanotowano jeszcze w roku 2001 – 23 proc. w stosunku do roku poprzedzającego, należy jednakże mieć w pamięci toczącą się wojnę rabatową, zainicjowaną przez media w okresie kryzysu na rynku reklamy. Rok 2001 był bowiem trudnym okresem dla agencji reklamowych. Media radziły sobie rozmaicie. Wielkości dotyczące wyników monitoringu nie uwzględniały stosowanych rabatów, pokazując zatem rynek o wiele bardziej optymistycznie, niż wyglądał w rzeczywistości. W roku 2001 wydatki reklamowe w mediach wyniosły ogółem ponad 9,7 mld złotych. Porównując udziały rynkowe, jedynie telewizja oraz kina zwyżkowały na niekorzyść pozostałych mediów. Udziały telewizji wzrosły o ponad 5 proc., najwięcej stracił rynek gazetowy oraz reklamy zewnętrznej – po około 2 proc..