Trendy zauważalne na polskim rynku, gdzie po II kwartale Agora dzięki cięciom kosztów pochwaliła się dużo lepszymi tendencjami, jeśli chodzi o dynamikę zysków niż TVN, są widoczne na europejskim rynku wśród tych mediowych spółek, które już podały wyniki za I półrocze.
Z wyliczeń „Rz” wynika, że łączny zysk operacyjny dużych publicznych spółek wydawniczych (fińska Sanoma, niemiecki Axel Springer, holenderski Wolters Kluwer, brytyjski Pearson, polska Agora i włoski RCS Mediagroup) mimo kryzysu na światowym rynku podwoił się, a zysk netto wzrósł o 66,7 proc. Wzrosły także łączne przychody tych firm – o 9 proc., do prawie 8,8 mld euro.
Axel Springer w I półroczu chwalił się nawet, że odnotował najwyższy półroczny wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) w historii. – Spółka zyskiwała na wzroście swojego biznesu cyfrowego i dzięki inwestycjom w tę działalność, która nie podlega cyklicznym wahaniom rynku. Dzięki jej silnej pozycji rynkowej czerpaliśmy korzyści z odbicia na rynkach rodzimym i zagranicznych – podał koncern.
Do wzrostu zysków przyczyniło się też cięcie kosztów. – Wszędzie wydawcy bardziej niż nadawcy przejęli się kryzysem i przeprowadzane w wydawnictwach cięcia i zwolnienia były głębsze niż w telewizjach – komentuje Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities. Tendencja była widoczna też w USA, gdzie np. The Washington Post Co. w II kwartale wykazał się zyskiem ośmiokrotnie wyższym niż rok wcześniej i dwukrotnie wyższymi niż rok wcześniej przychodami.
Analitycy spodziewają się jednak, że to telewizja powinna szybciej wychodzić z kryzysu, jako sektor mniej dotknięty kryzysowymi oszczędnościami reklamodawców, którego przychody rosną szybciej. Na razie telewizje nie odnotowały aż tak wielkiego wzrostu zysków jak media drukowane.