Reklama
Rozwiń

Smartfon, brama do Internetu

Mobilni i niefrasobliwi – taki obraz polskich internautów wyłania się z raportu „Bezpieczeństwo w sieci".

Aktualizacja: 05.02.2013 12:30 Publikacja: 05.02.2013 01:36

Smartfon, brama do Internetu

Foto: Bloomberg

Polacy stają się coraz bardziej mobilni – wynika z raportu „Bezpieczeństwo w sieci" przygotowanego przez firmę SW Research na zlecenie organizacji Bezpieczniejwsieci.org. Staliśmy się też bardziej aktywnymi i świadomymi użytkownikami Internetu, o czym świadczy chociażby fakt, że aż 70 proc. z nas korzysta z usług finansowych online.

Komórki i tablety górą

Raport pokazuje, że o 12 proc. wzrosła liczba osób łączących się z Internetem za pomocą tabletów. Nic dziwnego, skoro wg firmy IDC w 2012 roku sprzedano w Polsce ponad 700 tys. tych urządzeń. Liczba Polaków, którzy kupili smartfony, była ponaddwukrotnie wyższa, jednak tylko 10 proc. więcej z nas łączyło się z siecią za pośrednictwem tych właśnie urządzeń. Powód? Ten odsetek już w poprzednich latach był wysoki i obecnie smartfony zaczynają doganiać komputery stacjonarne, jeśli chodzi o wykorzystanie ich do surfowania po sieci. Ponad połowa badanych przyznała, że używa do tego celu komórki, a 60 proc. wymieniło komputer biurkowy. Wśród systemów operacyjnych króluje Android, z którego korzysta 59 proc. badanych, dwie trzecie więcej niż rok wcześniej.

77 procent badanych co najmniej raz w miesiącu dokonuje zakupów lub sprzedaży przez Internet

Zyskaliśmy też większą śmiałość w korzystaniu ze smartfonów, wykonując z ich pomocą czynności  wcześniej w dużej mierze zarezerwowane dla laptopów.

– Dane pokazują, że w 2012 roku wykorzystanie smartfonów do dokonywania zakupów wzrosło dwukrotnie – mówi Łukasz Nowak, dyrektor produktów platform transakcyjnych w Grupie Allegro. – Choć odsetek internautów używających telefonów do tego celu wciąż wydaje się być niewielki – stanowi 9 proc. – to jest to dopiero początek i spodziewamy się, że m-commerce czeka świetny rok.

Raport pokazał też, że za pośrednictwem smartfonów o 14 proc. chętniej niż w poprzednim roku sprawdzamy pocztę elektroniczną – robi to już jedna trzecia wszystkich badanych. O 8 proc. więcej osób niż przed rokiem zadeklarowało, że urządzenie to służy im do surfowania po sieci, korzystania z serwisów społecznościowych i komunikatorów online czy zarządzania finansami.

Za mało zabezpieczeń

Problemem pozostaje brak świadomości zagrożeń wynikających z tego trendu.

– Korzystanie przez smartfon z serwisów społecznościowych, a więc spontaniczne dzielenie się prywatnymi treściami z gronem znajomych, to niezaprzeczalna wygoda, ale także zagrożenie dla naszej prywatności – twierdzi Krzysztof Rosiński, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie analitycznej Gemius. – Powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii poufności zarówno w kontekście naszych danych, jak i tekstów czy zdjęć, które publikujemy w sieci.

Ekspert dodaje, że według szacunków Kaspersky Lab, producenta oprogramowania antywirusowego, w 2012 roku istniało ponad 35 tys. wirusów atakujących system Android. Z raportu „Bezpieczeństwo w sieci" wynika, że aż 40 proc. badanych nie zna żadnych sposobów zabezpieczenia telefonu przed kradzieżą danych, a jeśli już, to jest to kod PIN. Programy antywirusowe stosuje niespełna jedna czwarta właścicieli tych urządzeń.

Jeszcze niższy odsetek (21 proc.) internautów nie zna żadnego sposobu chronienia się w sieci, co dotyczy też komputerów stacjonarnych. To niepokojące, zwłaszcza w zestawieniu z rosnącą średnią wartością przelewów bankowych online. Jest ona o 65 zł wyższa niż przed rokiem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.stanislawska@rp.pl

Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Media
Wolność słowa dla ludzi, nie dla sztucznej inteligencji