Ruszy dyskusja na temat tzw. dywidendy cyfrowej

Regulatorzy zbadają, czy branża chce rozwijać naziemną telewizję cyfrową.

Publikacja: 23.04.2013 00:24

Naziemna telewizja cyfrowa w Europie i w Polsce

Naziemna telewizja cyfrowa w Europie i w Polsce

Foto: Rzeczpospolita

Jak mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, UKE planuje konsultacje, które ruszą najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu.

– Po wyłączeniu analogowego nadawania pozostaną do zagospodarowania dodatkowe częstotliwości radiowe. Chcemy, by uczestnicy rynku wypowiedzieli się, czy wolą, by trafiły one na szerokopasmowy Internet, czy na kolejne kanały telewizyjne – mówi.

Branża mediowo-telekomunikacyjna jest w tej sprawie podzielona. Nadawcy oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opowiadają się za przeznaczeniem częstotliwości na dodatkowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdyby w dyskusji, która toczy się nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowym rynku, wygrała koncepcja przeznaczenia dodatkowych częstotliwości na technologie szerokopasmowe, rynek telewizji naziemnej nie mógłby się już rozwijać. To nie podoba się nadawcom, którzy chcieliby dostać dodatkowe częstotliwości i rozwijać naziemną ofertę o kanały w wysokiej rozdzielczości (HD). – Na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej w ubiegłym roku pojawił się pomysł, by wspominane częstotliwości przeznaczyć na usługi telekomunikacyjne. Dyskusja na ten temat będzie trwała do 2015 r. – mówi Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT. Jak dodaje, Polska jest jednak w regionie wraz z Afryką, której zależy na rozwijaniu usług telekomunikacyjnych. – Dla nas zwycięstwo takiego scenariusza oznaczałoby zamknięcie rynku mediów – mówi.

W Niemczech brak planów rozwijania naziemnej telewizji cyfrowej doprowadził do tego, że RTL Deutschland ogłosił, iż z końcem 2014 roku wycofa swoje stacje z tej oferty.

W Polsce KRRiT wybiera teraz cztery nowe kanały, które mają uzupełnić cyfrową ofertę. Decyzja w tej sprawie ma być znana najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

Dziś kończy się w Polsce czwarty etap przejścia na naziemną telewizję cyfrową – analogowy sygnał utracili w ostatnich dniach m.in. mieszkańcy Częstochowy, Gorlic, Kłodzka, Opola, Rabki, Szczawnicy, Tarnowa, Wrocławia i Zakopanego: łącznie 4,79 mln widzów. Naziemna telewizja cyfrowa całkowicie zastąpi w Polsce analogową 23 lipca tego roku.

Ważą się natomiast losy cyfrowego radia naziemnego. Polskie Radio miało zacząć proces cyfryzacji i ruszyć z przetargiem na operatora takiej usługi na przełomie I i II kwartału. Nie ruszyło. – Polskie Radio jest do tego gotowe, ale bez zagwarantowanych na to środków nie podejmie takiej decyzji – mówi Radosław Kazimierski, rzecznik spółki.

KRRiT także nie podaje, kiedy może ruszyć przetarg. – To leży w kompetencjach Polskiego Radia. Jeszcze przed wakacjami uchwalimy stanowisko w sprawie cyfryzacji radia, które ułatwi nadawcy podjęcie decyzji. Nasze stanowisko jest w tej sprawie niezmienione – uważamy, że to proces nieuchronny – mówi Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju