Problem różnic w poziomach opodatkowania VAT widocznych pomiędzy elektronicznymi edycjami gazet i książek a ich papierowymi wydaniami jest teraz omawiany w całej Europie. Wynika z tego, że w świetle unijnego prawa papierowa książka i papierowa gazeta lub magazyn to produkt, ale choćby identycznej treści e-book i e-gazeta to już... usługa. Konsekwencje tego rozróżnienia mocno odczuwają wydawcy.
Oba zjawiska są bowiem objęte różnymi stawkami podatku VAT. W przypadku Polski VAT na e-booki i e-gazety wynosi 23 proc. (czyli tyle, ile stawka podstawowa tego podatku), a na papierowe książki – preferencyjne 5 proc., a na papierowe wydania gazet: 8 proc. Zarówno wydawcy książek, jak i gazet walczą teraz w UE o pozostawienie preferencyjnych stawek VAT na książki i gazety oraz obniżenie stawek na ich elektroniczne wydania.
– Wersje elektroniczne, o które teraz tak zabiegamy, są dziś ułamkiem prasowego rynku w porównaniu z drukiem, ale w związku z tym, że wymagają do ich stworzenia innej technologii, są dziś dla wydawców droższe od wersji papierowych – zauważa Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. Zdaniem wydawców ustawodawcy, ustanawiając wyższą stawkę VAT na elektroniczne wydania, hamują rozwój branży wydawniczej w obszarze nowych technologii.
Wydawcy piszą pisma
W Komisji Europejskiej trwa teraz debata, jak powinny wyglądać stawki VAT na tego rodzaju publikacje. Zdania komisarzy są podzielone, a debata w ostatnim czasie skupiła się na e-bookach. Według informacji wydawców wszystko wskazuje na to, że może dojść do sytuacji, w której preferencyjna stawka VAT obejmie e-booki, ale e-wydań prasy już nie.
Dlatego wydawcy zaapelowali do komisarzy o swoje prawa. W tym tygodniu Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (ENPA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Magazynów wystosowały aż dwa pisma do Jose Manuela Barroso oraz jedno do przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz do odpowiedzialnego m.in. za kwestie podatkowe komisarza Algirdasa Šemety. – Z tego, co zrozumieliśmy, Komisja rozważa rozszerzenie zredukowanych stawek VAT na publikacje cyfrowe, na przykład e-booki. Dlatego prosimy też o aktywne wsparcie i interwencję, która zapewniłaby nam szybką zmianę prawa także dotyczącą elektronicznych wydań prasy w Europie. Takie poszerzenie stosowania obniżonych stawek od gazet elektronicznych oznaczałoby podstawowe dostosowanie systemu podatku VAT do realiów dzisiejszego rynku medialnego – zaapelowali wydawcy do J.M. Barroso. Jak tłumaczy Maciej Hoffman, ważne, by decyzje w sprawie tych zmian zapadły teraz. – Jeśli na tym etapie ten pomysł nie uzyska pozytywnej opinii Komisji Europejskiej, istnieje ryzyko, że po zmianie dyrektywy o VAT od 2015 roku preferencyjne stawki VAT obejmą tylko drukowane wersje gazet i książek oraz e-booki – mówi Maciej Hoffman.