Qumak (d. Qumak-Sekom), zgodnie z nową strategią na lata 2013–2016, konsekwentnie przesuwa ciężar działalności w stronę projektów infrastrukturalnych.
Wcześniej głównym źródłem przychodów spółki były niskomarżowe projekty teletechniczne, głównie instalacje budynkowe (np. elektryczne, przeciwpożarowe itp.). Zapaść w branży budowlanej spowodowała jednak spadek popytu na tego typu usługi.
Ponadto część klientów Qumaka, w tym Polimex-Mostostal, z powodu problemów finansowych, ociągała się z regulowaniem należności. Skrajnym przykładem był kontrakt przy budowie Stadionu Narodowego. Narodowe Centrum Sportu do tej pory zalega Qumakowi z zapłatą ok. 6 mln zł. Spór ma rozstrzygnąć sąd.
W ramach nowej działalności informatyczna spółka rozwija kompetencje i zabiega o zlecenia przy projektach związanych z modernizacją lotnisk i kolei. Odnosi na tym polu spore sukcesy. Wczoraj podpisała (w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów) umowę z Portem Lotniczym „Rzeszów-Jasionka" na przebudowę i rozbudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego. Wartość kontraktu, który jest współfinansowany ze środków unijnych, wynosi 10,79 mln zł netto. Zostanie on zrealizowany do połowy maja 2014 r.
Kontrakt w Rzeszowie jest już kolejnym tego typu pozyskanym przez Qumaka. Wcześniej spółka wykonała m.in. oświetlenie nawigacyjne na lotnisku w Katowicach oraz oświetlenie nawigacyjne i instalacje teletechniczne i elektryczne na lotnisku w Modlinie. Zbudowała też serwerownię dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze".