- Po podjęciu pierwszej uchwały w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, na wniosek jednego z akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu zgromadzenie zostało przerwane do 23 stycznia do godziny 10-tej rano – poinformowała nas Olga Zomer, rzecznika telewizyjnej grupy.
NWZ zdecydowało dziś tylko o warunkowej emisji do 291,19 mln akcji serii I, która to emisja jest przeznaczona dla wspólników Metelemu, holdingu z udziałami Polkomtela, operatora sieci Plus. Sprzeciw wobec uchwały zgłosiły fundusze emerytalne. Według PAP, były to Aviva OFE, Nordea OFE i PZU OFE.
Z rozmów, które odbyliśmy wynika, że w dalszej części zgromadzenia wywiązała się dyskusja, zainicjowana właśnie przez OFE. Jak powiedziała nam osoba uczestnicząca w zgromadzeniu, fundusze miały dążyć do głosowania uchwał grupami (w uproszczeniu sposób głosowania przewidziany w Kodeksie spółek handlowych, zapewniający wpływ na działania spółki mniejszościowym akcjonariuszom) i w ten sposób uzyskać faktyczny wpływ na przebieg walnego zgromadzenia.
- Jednak z opinii prawnych posiadanych przez Cyfrowy Polsat wynika, że spółki ta możliwość nie dotyczy – powiedział nasz rozmówca.
Inna osoba wyjaśnia sposób myślenia funduszy dokładniej: - Nie chodzi de facto o tzw. głosowanie grupami. Zdaniem OFE, ponieważ kapitał Cyfrowego Polsatu dzieli się na akcje imienne i na okaziciela, to aby uchwała o podwyższeniu kapitału została podjęta w obu kategoriach za uchwałą powinno paść przynajmniej 3/4 głosów. Dziś podczas głosowania w kategorii akcji na okaziciela za podwyższeniem kapitału oddano tylko 10 proc. głosów.